FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

LETJELICA SOJUZ SLETJELA U KAZAHSTAN

ARKALYK, 24. listopada 2004. (Hina) - Letjelica Sojuz s dva ruska ijednim američkim astronautom sletjela je u Kazahstan u nedjelju, nakonšto je šest mjeseci provela na Međunarodnoj svemirskoj postaji.
ARKALYK, 24. listopada 2004. (Hina) - Letjelica Sojuz s dva ruska i jednim američkim astronautom sletjela je u Kazahstan u nedjelju, nakon što je šest mjeseci provela na Međunarodnoj svemirskoj postaji.

Sojuz TMA-4 s Amerikancem Michaleom Finckeom i Rusima Genadijem Padalkom i Jurijem Šarguinom, sletio je u predviđeno vrijeme, pola sata poslije ponoći u nedjelju, u blizini Arkalyka, u kazahtanskoj stepi, javljaju svjetske novinske agencije.

"Sve je prošlo prema planovima. Sletjeli su u predviđeno vrijeme i u predviđenu zonu", kazao je glasnogovornik ruskog Centra za svemirske letove Valerij Lindin.

Padalku i Finckea, koji su na ISS boravili od travnja, zamijenit će Rus Salijan Šaripov i Amerikanac Leroy Chiao koji će tamo ostati 180 dana.

Na drugom kraju svijeta, u Brazilu, u subotu je uspješno lansirana prvu raketa te zemlje u svemir, 14 mjeseci nakon nesreće u kojoj je poginula 21 osoba. Raketa VSB-30 lansirana je u subotu poslijepodne iz mjesta Alcantara, udaljenog oko 2700 kilometara od Rio de Janeira.

Uspješno lansiranje rakete trebalo bi obnoviti povjerenje u prvi latinsko-američki svemirski program kojemu je jedan od ciljeva da raketama opskrbljuje Europsku svemirsku agenciju. Brazilske rakete navodno bi trebale zamijeniti britanske rakete "skylark", a planirana je prodaja 15 raketa koje mogu nositi više od 400 kilograma tereta.

Brazilski svemirski program lani je u kolovozu doživio strašan udarac kada je eksplodirala raketa na lansirnoj rampi, tri dana uoči lansiranja. U nesreći je poginula 21 osoba, a to je bio treći neuspjeh brazilskog svemirskog programa.

Prvi se dogodio 1997. kada se raketa vrlo brzo nakon lansiranja srušila u Atlantski ocean. Dvije godine kasnije stručnjaci su morali uništiti raketu koja je tri minute nakon lansiranja skrenula s putanje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙