Uz Iona Iliescua, rumunjskoga predsjednika, i hrvatski će premijer održati uvodni govor na konferenciji, najavljeno je iz Vlade.
Sanader će u Bukureštu potpisati Povelju o dobrosusjedskim odnosima, stabilnosti i sigurnosti u Jugoistočnoj Europi, kaže se u priopćenju.
Vlada je premijera u petak ovlastila da u njezino ime potpiše tu povelju čime će Hrvatska postati punopravna sudionica Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP).
SEECP je regionalni neinstitucionalizirani proces kojim koordinira država predsjedateljica. Predsjedanje SEECP-om traje godinu dana i rotira se među članicama. Država predsjedateljica predstavlja Proces na međunarodnim sastancima i domaćin je godišnjem sastanku šefova država i vlada, sastanku ministara vanjskih poslova i više godišnjih sastanaka političkih direktora. Ovisno o situaciji predsjedateljica može sazvati i izvanredne sastanke.
Proces suradnje u jugoistočnoj Europi (South-East European Cooperation Proces - SEECP) pokrenut je na bugarsku inicijativu 1996. godine. Na sastanku pod predsjedanjem Bugarske (1996.) u Sofiji, države jugoistočne Europe položile su temelje regionalne suradnje s ciljem stvaranja klime povjerenja, dobrosusjedstva i stabilnosti.
Važna osobina SEECP-a jest da je riječ o procesu koji je izvorni oblik suradnje država regije nastao na njihov poticaj, a ne na temelju inicijativa drugih međunarodnih organizacija ili država.
Osnovni ciljevi regionalne suradnje u okviru SEECP-a odnose se na jačanje sigurnosne i političke suradnje, intenziviranja gospodarskih odnosa te suradnje na području ljudske dimenzije, demokracije, pravosuđa i borbe protiv ilegalnih aktivnosti. Namjera je SEECP-a da se jačanjem dobrosusjedskih odnosa, preobrazbom regije u područje mira i stabilnosti omogući približavanje članica Procesa europskim i euroatlantskim strukturama.
Članice SEECP-a su: Albanija, BiH, Bugarska, Grčka, Makedonija, Rumunjska, SCG i Turska.
Hrvatska je na sastancima SEECP-a dosad sudjelovala kao aktivni promatrač.