Istaknuli su to na današnjoj konferenciji za novinare predsjednik kluba osnivača NHS-a Vladimir Novotny i predsjednik Udruge Mato Mlinarić.
Razlog zašto to nije učinjeno Novotny vidi u tome što su "u osam županija na vlasti ljudi iz Hrvatske seljačke stranke (HSS)". Riječ je o Brodsko-posavskoj, Virovitičko-podravskoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Koprivničko-križevačkoj, Krapinsko-zagorskoj, Međimurskoj, Varaždinskoj i Zagrebačkoj županiji. Najveći je problem Međimurska županija koja do 1. listopada nije predala niti jedan podatak, kazao je Novotny.
Državni i županijski uredi u tim županijama nisu pripremili 'teren' da se poticaj isplati do kraja rujna. "Očito je da to nisu napravili kako bi stvorili krizu i umjetno nezadovoljstvo kod seljaka zbog neisplate poticaja", smatra Novotny.
Dodao je kako je suma koja je iz proračuna osigurana za isplatu poticaja ista kao i lani osim što su lani poticaji isplaćivani tako da su županijski i državni uredi bili ti koji su dodjeljivali kvote i određivali tko će od seljaka dobiti poticaj. Tako se dešavalo, kazao je Novotny, da su poticaje dobivali oni koji su imali bolje veze, bili u pravoj stranci itd.
Ove, pak, godine poticaj su dobivali svi i zato su umanjeni, budući je država za poticaje izdvojila istu sumu novaca, a više je korisnika poticaja.
Za plansku proizvodnju, drži Novotny, to nije dobro, ali kaže kako je u ovom prijelaznom periodu to dobar potez ministra poljoprivrede Čobankovića, koji, kazao je Novotny nema kontrolu i pregled situacije na terenu kako bi na pravedan način mogao rasporediti poticaje.
NHS stoga od resornog ministarstva traži da se napravi regionalizacija poticaja. "Nije logično da se pšenica potiče u Slavoniji i u Istri i u Zagorju, već treba napraviti pravilnik kako bi se znalo što će se poticati u određenim županijama", kazao je Novotny.
NHS također traži da se napravi evidencija korisnika novčanih poticaja jer takva evidencija još uvijek ne postoji u resornom ministarstvu.
(Hina) xtp yds