Boeing je pokrenuo pregovore nakon što je odlučio prekinuti veze s visokozaduženom češkom kompanijom 86-godišnje tradicije, koja proizvodi mlažnjake za vojnu obuku i male civilne zrakoplove.
Prije četiri mjeseca vlada je odbila ponudu Boeinga koji je za svoj udjel tražio milijardu kruna. Umjesto toga, ponudila mu je jednu krunu ističući dugove kompanije u visini 9,3 milijardi kruna.
Boeing je suvlasnik kompanije s češkom vladom od 1998, kada je potpisao 10-godišnji sporazum i platio 950 milijuna kruna za 35-postotni udjel. Otada je Boeing upravljao Aero Vodochodyjem, koji je koristio za proizvodnju dijelova za neke od njegovih američkih proizvoda, poput borbenog zrakoplova F-18 i civilnog zrakoplova Boeinga 767. No nije uspio prodati svoj glavni proizvod, mlažnjak L-159 za obuku, osim češkom vojnom zrakoplovstvu.
Rezanje troškova i broja zaposlenih pomoglo je Aero Vodochodyju da prošlu godinu završi s dobiti, a nada se da će prodati zrakoplove L-159 nekolicini zemalja, uključujući uskoro i Poljsku. No, Boeingovo povlačenje iz kompanije znači da će vlada morati preuzeti dugove.
Kupnja Boeingova paketa dionica trebala bi biti potpisana ovoga mjeseca, kažu u češkom ministarstvu financija i dodaju da će Aero Vodochody nastaviti poslovati u državnom vlasništvu. Po ranijim izvješćima u ovoj godini, vlada bi tvrtku mogla prodati proizvođačima BAE Systems ili Airbusu. Zasad je nejasno je li to još uvijek moguće.