LJUBLJANA
Između Slovenije i Hrvatske postoje samo manja trenja koja treba riješiti bilateralno, a u slučaju da to ne ide, onda potražiti pomoć treće strane, izjavio je u utorak u razgovoru za slovensku nacionalnu televiziju TV SLovenija visoki povjerenik Europske unije za vanjsku politiku i sigurnost Javier Solana.
"To su manja trenja koja se mogu riješiti dijalogom", rekao je Solana, dodajući kako je uvjeren da će se razgovori nastaviti nakon parlamentarnih izbora, da za rješenje ima dosta vremena i da je uvjeren kako su dvije strane sposobne naći rješenje.
Ukoliko to ipak ne bi uspjelo, onda Slovenija i Hrvatska moraju normalno nastaviti svoju suradnju, te naći treću stranu koja će im pomoći riješiti problem, rekao je Solana za slovensku televiziju, zamoljen da komentira napetosti koje su se nakon nedavnog incidenta kod Plovanije pojavile između dviju država.
Solana je rekao da ne misli da će Slovenija uskratiti potporu uključivanja Hrvatske u EU i da to nije pozicija slovenske vlade.
RIM
Zrakoplov s oslobođenim Talijankama Simonom Torretta i Simonom Pari sletio je u utorak navečer u zračnu luku u Rimu, gdje su ih čekale obitelji i šef vlade Silvio Berlusconi, zamjenik premijera Gianfranco Fini, gradonačelnik Rima Walter Veltroni i Francesco Rutelli, jedan od lidera oporbe.
Oslobođene Talijanke izišle su iz zrakoplova držeći se za ruke. "Dobro smo", bila je jedina njihova izjava novinarima.
Toretta i Pari, obje stare 29 godina, su otete iz njihovog ureda u bagdadu 7. rujna, zajedno sa dvoje iračkih suradnika, koji su također oslobođeni.
Za oslobođenje dviju talijanskih humanitarnih djelatnica otetih u Iraku plaćena je otkupnina od milijun dolara, izjavio je u utorak navečer Ali Al Roz, direktor kuvajtskog lista "Al Rai Al-Aam".
DUBAI
Jedan Francuz kojeg je arapska televizija Al-Arabiya predstavila kao člana francuskog pregovaračkog tima za oslobađanje dvojice novinara, potvrdio je na televiziji u utorak navečer da je vidio dvojicu otetih Francuza te da je postignut sporazum o njihovom skorom oslobađanju.
Novinari Georges Malbrunot i Christian Chesnot, kao i njihov vozač i sirijski prevoditelj, su od 20. kolovoza taoci skupine "Islamska vojska u Iraku".
Francusko ministarstvo vanjskih poslova nije htjelo komentirati ove informacije.
BRIGHTON
Britanska vladajuća Laburistička stranka mlako je u utorak dočekala djelomičnu ispriku premijera Tonyja Blaira za Irak, u kojoj je izrazio žaljenje zato što su se obavještajni podaci o navodnom iračkom oružju za masovno uništenje pokazali pogrešnima.
Ta je izjava na godišnjoj konferenciji njegove stranke bila najbliže priznanju vlastite krivice za rat, koji je napravio duboke podjele unutar stranke i cjelokupne britanske javnosti.
"Ne vjerujem da će uspjeti ujediniti sve jer su u igri vrlo duboki osjećaji, ali mislim da je pročistio situaciju mnogim ljudima zabrinutim zbog pitanja (oružja)", rekao je vođa skupine Amicus Derek Simpson.
RAMALLA
Palestinski premijer Ahmed Korei obilježio je u utorak četvrtu godišnjicu Intifade, ustanka Palestinaca, pozvavši svoj narod i Izrael da preispitaju svoje taktike koje su dovele do četverogodišnjeg krvoprolića.
Korei je pozvao Palestince da promisle o prošlim greškama kao i o uspjesima, no nije predložio nikakve određene promjene i nije ponovio prethodne kritike palestinskih samoubilačkih bombaških napada u Izraelu. Židovsku je državu optužio da blokira uspostavu mira.
UJEDINJENI NARODI
Sjeverna Koreja je objavila da preradila 8.000 šipki nuklearnog goriva u nuklearno oružje sa ciljem odvraćanja rastućih nuklearnih prijetnji SAD-a i spriječavanja nuklearnog rata u sjeveroistočnoj Aziji.
Zamjenik sjevernokorejskog ministra vanjskih poslova Choe Su Hon je u na godišnjem ministarskom sastanku Opće skupštine Ujedinjenih naroda izjavio da Pyongyang "nema druge opcije nego da posjeduje nuklearno sredstvo odvraćanja" radi politike Sjedinjenih Država za koju je ustvrdio da za cilj ima "eliminiranje" Sjeverne Koreje čineći je "metom preventivnih nuklearnih udara".
Upozorivši da opasnost od rata raste na Korejskom poluotoku, Choe je iznio pojedinosti o sredstvima nuklearnog odvraćanja koje je, kaže Choe, Sjeverna Koreja razvila za samoobranu.
WASHINGTON
Poboljšanje investicijske klime u zemljama u razvoju ključno je za gospodarski rast i smanjenje siromaštva u zemljama u razvoju, rekla je u utorak Svjetska banka.
U svom godišnjem "Izvješću o razvitku u svijetu" Svjetska banka je istraživala 30.000 tvrtki u 53 zemlje u razvoju i zaključila da njihove vlade trebaju poboljšati investicijsku klimu kako bi osigurale rast zapošljavanja i produktivnosti.
"Dobra investicijska klima je od središnje važnosti za gospodarski rast i smanjenje siromaštva", rekao je Francois Bourguignon, potpredsjednik i glavni ekonomist Banke, predstavljajući izvješće.
Najveća prepreka u zemljama u razvoju za privlačenje investitora je rizik ulaganja povezan uz politiku - od makroekonomske nestabilnosti, proizvoljnih propisa do slabe zaštite vlasničkih prava - navodi Svjetska banka.