Skup je otvorio državni tajnik u Ministarstvu obrane Mato Raboteg koji je rekao kako je počašćen time što je Hrvatska dobila organizaciju tako važnog skupa, "jer je to", kako je rekao, "priznanje i oružanim snagama i našoj medicini te pridonosi širim naporima Hrvatske za ulazak u NATO savez".
Telemedicina, naglasio je Raboteg, omogućava približavanje visokospecijaliziranih medicinskih timova u situacijama kada, zbog rata ili neke katastrofe, nije moguće osigurati njihovu izravnu nazočnost na terenu.
U tom slučaju moguće je postaviti dijagnozu na daljinu kako bi daljnje postupke, operativne zahvate i liječenje preuzeli nazočni liječnici.
Normiranjem, što je središnja tema splitskog skupa, utire se put razvoju telemedicine, jer se povezivanjem timova smanjuje rizik fatalnog ishoda.
Telemedicina ima i te kako veliku važnost i u mirnodopskim uvjetima, posebno za zemlje kao što je Hrvatska, s obzirom na brojnost otoka i stanovništva na njima, kojemu nije moguće uvijek i na vrijeme osigurati odgovarajuću medicinsku skrb, rečeno je na skupu.
Bit će predstavljen i hrvatski "Projekt telemedicine na otocima" koji je, od kada je prošle godine dovršen, već zavrijedio visoke ocjene svjetskih stručnjaka.
U radu skupa, uz domaće, sudjeluju i stručnjaci iz Njemačke, Norveške, Nizozemske, Belgije, Danske, Velike Britanije, Italije, Turske, SAD-a, Kanade, Češke, Rumunjske i Poljske.