U takvom je okruženju londonski Ftse indeks do podneva oslabio nešto preko pola posto, na 4.566 bodova, dok se frankfurtski DAX spustio za 0,71 posto, na 3.959 bodova.
Britansko-nizozemska grupacija Unilever predvodila je današnjim gubitnicima, zadavši šok ulagačima snižavanjem očekivanja dobiti za 2004. uslijed snažnog pritiska konkurencije i lošeg vremena.
Raspoloženje na tržištu dodatno podriva novi rast cijene sirove nafte nakon što je ruski problemima pritisnuti naftni div Jukos obustavio dio izvoza u Kinu te uslijed novih zabrinutosti zbog eventualnih prekida opskrbe u Sjedinjenim Državama zbog olujnog vremena.
Također, ulagači su neskloni zauzimanju novih pozicija prije utorka, kada se od američke središnje banke Fed očekuje još jedno povećanje kamatnih stopa za četvrtinu postotnog boda, te Fed-ovo najnovije izvješće o stanju u američkom gospodarstvu.
Zabrinutosti da su više cijene nafte i kamatne stope počele štetiti osobnoj potrošnji i pritiskati profitne margine kompanija ograničavaju rast na globalnim tržištima dionica.
"Analitičari počinju revidirati procjene dobiti na dolje, što je priličan preokret nakon gotovo 18 mjeseci njihovog povećavanja", kaže Jean-Luc Buchalet, strateg brokerske tvrtke Jacques Chahine Finance. "Tržište nam šalje vrlo jasnu poruku: u 2005. rast će biti daleko slabiji nego većina očekuje".
Nesigurnosti kao što je viša cijena energenata znače da gotovinom bogate kompanije preferiraju vratiti gotovinu ulagačima radije nego stvarati nova radna mjesta ili ubrzati ulaganja - što su dva ključna elementa održivosti gospodarskog rasta, dodao je on.
Stratezi ističu da će samo održivo povlačenje cijena nafte na oko 40 dolara za barel postaviti temelje za oporavak dionica.
Tokijska burza danas nije radila zbog praznika.