Annan je u srijedu u interviewu za BBC ustvrdio da je američki napad na Irak bio ilegalan prema Povelji UN-a budući da SAD nije dobio rezoluciju Vijeća sigurnosti koja bi izravno odbrila vojnu akciju.
Predsjednik Bush je na predizbornom skupu u St. Cloudu neizravno negirao Annanovu tvrdnju pozivajući se na rezoluciju 1441 Vijeća sigurnosti kojom je Sadamu Huseinu zaprijećeno da će se suočiti s ozbiljnim posljedicama ako se utvrdi da nije napustio programe oružja masovnog uništavanja.
"Ujedinjeni narodi su vidjeli iste obavještajne podatke kao i ja. Zaključili su da je Sadam Husein prijetnja. Glasovali su s 15 prema nula u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda da Sadam Husein objelodani i razoruža se ili se suoči s ozbiljnim posljedicama", kazao je Bush.
"Držim da kada organizacije nešto kažu bolje da tako i misle", naglasio je Bush.
Sjedinjene Države su pred napad na Irak nastojale doći i do druge rezolucije Vijeća sigurnosti koja bi izravno odobrila napad na Irak, ali su odustale od nje suočene s protivljenjem drugih članica.
Glasnogovornik State Departmenta Richard Boucher zanijekao je u četvrtak da su SAD trebale drugu rezoluciju nakon prethodnih rezolucija Vijeća sigurnosti.
On je rekao da je 17 rezolucija UN-a, uključujući i rezoluciju 1441, ukazalo na obveze Iraka i njegovo odbijanje da se razoruža kao i poljedice za neispunjavanje tog zahtjeva.
"Mislimo da je postojala vrlo čvrst temelj, pravni temelj za rat", rekao je Boucher na konferenciji za novinare.
Bush je kazao kako bi i danas donio istu odluku, unatoč činjenici da u Iraku nije pronađeno oružje masovnog uništavanja koje je poslužilo kao opravdanje američkog napada 2003.
"Amerika i svijet su sigurniji sa Sadamom Huseinom u zatvorskoj ćeliji", rekao je on.
"Donio bih istu odluku jer je imao mogućnosti za proizvodnju oružja i mogao je prenijeti te mogućnosti na neprijatelja", rekao je Bush. "Donio bih istu odluku jer nikad neću zaboraviti pouke 11. rujna 2001."