Takvo traženje iz HUH-a pojašnjavaju time što se taj zakon, posebno dio o dopuštenih 0,00 promila alkohola pri vožnji, negativno odrazio na potrošnju ne samo alkoholnih pića nego i hrane u ugostiteljskim i hotelskim objektima. To pokazuju, kako navode, i izvještaji s terena, u kojima je već sada uočljivo smanjenje prihoda, a vodi i ka nemogućnosti dalje promocije hrvatske gastronomije.
Ako zakon i dalje ostane na snazi u svom sadašnjem obliku hotelijeri procjenjuju da bi moglo doći i do većih, za sada još nesagledivih posljedica, poput smanjenja broja radnih mjesta, kako u ugostiteljstvu tako i u proizvodnji.
Temeljem komentara gostiju ocjenjuju i da će takav zakon negativno utjecati na odluku o izboru destinacije za godišnje odmore iduće godine.
Stoga HUH drži da treba napraviti stručnu analizu u kojoj je mjeri alkohol uzročnik prometnih nesreća i koliko je promila praktički prihvatljivo za sigurnu vožnju.
U vezi toga traže i da se za smanjivanja broja nesreća iznađu drugi načini sankcioniranja koji neće, kako dodaju, ugroziti grane gospodarstva od kojih se očekuju najveći rezultati, doznaje se.