FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

DNEVNI PREGLED, PETAK, 20. 08. 2004.

ZAGREB, 20. kolovoza 2004.(Hina) -
ZAGREB, 20. kolovoza 2004.(Hina) -

Southeast European Times - Bečki Institut za međunarodne ekonomske studije predviđa da će Hrvatska EU-u pristupiti 2008. ili 2009.

Po predviđanjima Instituta za međunarodne ekonomske studije iz Beča, Hrvatska će se EU-u pridružiti najvjerojatnije 2008. ili 2009. godine, a kuna bi mogla biti zamijenjena eurom 2010. ili 2012. godine, prenosi web stranica Southeast European Times u petak.

Procjene roka pristupa Hrvatske i drugih zemalja jugoistočne Europe Europskoj uniji iznesene su u izvješću instituta o zemljama u tranziciji, navodi Southeast European Times. U izvješću instituta se procjenjuje da Hrvatska vjerojatno Uniji neće pristupiti zajedno s Bugarskom i Rumunjskom 2007. godine, te da je realnije očekivati da će se te godine zaključiti pregovori o pristupu i objaviti godina ulaska Hrvatske u EU.

Druge zemlje jugoistočne Europe, po ocjeni bečkog instituta, na članstvo u EU morat će čekati duže, a samo Makedonija ima realne izglede pristupiti do 2013. godine, ukoliko pregovore o članstvu počne 2006. ili 2007. godine. Članstvo Albanije, Bosne i Hercegovine i Srbije i Crne gore najvjerojatnije će se razmatrati nakon 2013. godine, no te bi zemlje do 2007. godine mogle potpisati Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju.

U pogledu uvođenja eura u izvješću bečkog instituta procjenjuje se da najviše izgleda za njegovo brzo uvođenje ima Bugarska koja bi svoju nacionalnu valutu eurom mogla zamijeniti već 2009. godine. Hrvatska bi kunu mogla zamijeniti eurom između 2010. i 2012. godine, ovisno o godini priključenja EU-u, i već je ispunila gotovo sve maastrichtske kriterije koji su uvjet za uvođenje eura, prenosi Southeast European Times i dodaje kako je u izvješću ocijenjeno da je hrvatsko gospodarstvo na istoj razini kao i ono zemalja koje su EU-u pristupile 1. svibnja te da je Hrvatska najrazvijenija država jugoistočne Europe.

Večer/Maribor - Slovensko ministarstvo vanjskih poslova odbacuje kritike da je pasivno spram problema morske granice

Unatoč sezoni godišnjih odmora ministarstvo vanjskih poslova reagiralo je na incidentne situacije u Piranskom zaljevu, navelo je slovensko ministarstvo vanjskih poslova za mariborski list "Večer" reagirajući na jedno od pisama čitatelja koje objavljuje slovenski tisak, a u kojim se diplomate optužuju za "pasivnost" u vezi s problematikom granice na moru.

"Vrlo ozbiljno tretiramo incidente koji imaju elemente kršenja teritorijalne cjelovitosti i međunarodnih sporazuma. Želimo pojasniti da djelujemo na različit način i tehnički reagiramo različitim kanalima i metodama. Želimo da je naš rad što transparentniji, ali ne bi imalo smisla ni koristi kad bismo sve poteze odmah objavljivali", odgovorila je u petak u mariborskom listu "Večer" glasnogovornica ministarstva vanjskih poslova Martina Skok na tvrdnje čitatelja lista Aleksandra Krebelja objavljene dva dana ranije kako slovenska diplomacija mlako reagira na "dobro pripremljene i učinkovito vođene napade iz Zagreba", te da "šutnja službene Ljubljane vrijeđa slovenske građane".

Dani/Sarajevo - Muratović: Ne bježati od rasprave o trećem entitetu u BiH

Najveći broj Hrvata želi treći entitet u Bosni i Hercegovini i bez uključivanja tog modela u rasprave o budućnosti ove zemlje neće biti moguće postići ozbiljno rješenje, izjavio je potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Hasan Muratović objašnjavajući pri tome kako se osobno s takvim zahtjevima ne slaže.

"Moramo biti objektivni. Nikada Hrvati neće dopustiti niti jednu ozbiljnu raspravu o modelima u kojoj se neće govoriti i o tom modelu (tri entiteta). Dakle, govor o modelu tri entiteta je neizbježan", kazao je Muratović u intervjuu koji je u petak objavio sarajevski tjednik "Dani".

On je istaknuo kako ovakav zaključak temelji i na svojem višegodišnjem iskustvu iz vremena kada je bio veleposlanik BiH u Hrvatskoj i kada mu je postalo jasno da je najveći broj Hrvata kao i dijaspora žele svoj entitet u BiH.

O tome se, kazao je Muratović, mora raspravljati otvoreno i demokratski kako bi se iznijeli argumenti koji bi ljude potaknuli da se od ovakvog projekta odustane.

"A ne da se pljuje po ljudima koji to govore", kazao je Muratović koji je proteklih dana bio izvrgnut žestokim kritikama nakon što je objavljeno kako se, zajedno s profesorom Mostarskog sveučilišta Božom Žepićem, navodno svrstao na stranu zagovaratelja trećeg entiteta.

"Profesor Žepić napisao je čitavo poglavlje u svojoj knjizi. Neka oni koji hoće i znaju polemiziraju s njim i odbace te njegove argumente. Ja sam vrlo jasno odbacio mogućnost formiranja tog entiteta", brani se Muratović u "Danima".

VOA/Washington - Porast broja američkih gostiju u Dubrovniku

Za razliku od ovogodišnjeg cjelokupnog hrvatskog turističkog učinka koji se neće uvelike razlikovati od prošlogodišnjeg prihoda, turistička zajednica Dubrovnik bilježi neočekivano dobre rezultate, navodi postaja Glas Amerike i napominje kako je ove sezone zabilježen blagi porast posjeta američkih turista i više nastupa američkih kazališnih i umjetničkih skupina.

Američki se turist u Dubrovniku zadrži od 2 do 4 dana, a veliki broj ih dođe sa brodovima za kružna putovanja, navodi postaja i ističe kako su od početka godine pa do polovice kolovoza američki turisti napravili više od 36 000 noćenja u Dubrovniku što čini 3,6 posto ukupnih noćenja. U turističkoj zajednici Dubrovnik napominju kako će taj broj biti veći posebice kada se obnove hoteli Libertas, Belveder i Hotel Imperial prilagođeni standardima za američke goste, prenosi postaja.

Tonči Skvrce, direktor ureda turističke zajednice grada Dubrovnika, za postaju kaže kako Dubrovnik od 1. siječnja ove godine do sredine kolovoza bilježi 23 posto veći broj turističkih noćenja i 22-23 posto dolazaka, što su, kako kaže, u načelu rezultati iznad očekivanja.

Nikša Bender, direktor marketinga u turističkoj zajednici grada Dubrovnika, napominje kako je u Dubrovniku sve više kulturne suradnje, dolazaka udruga te skupina mladih što je posebice bilo izraženo na ovogodišnjem ljetnom festivalu, prenosi VOA.

Hrvatska matica iseljenika ove je godine dovela iz Sjedinjenih Američkih Država više umjetničkih skupina u Dubrovnik koje su izvele plesne i glazbene programe, navodi se u prilogu, a Bender je u razgovoru za postaju posebice istaknuo gostovanje Nikša Bender je istaknuo gostovanje glumačkog ansambla The Catholic University of America iz Washingtona koji su se predstavili domaćom predstavom Dundo Maroje i nastup umjetničke skupine Synergy iz američke države Utah.

Corriere della Sera/Milano - Trgovina mogućim osvajačima olimpijskih odličja

Milanski Corriere della Sera u petak piše o praksi naturalizacije i nuđenja državljanstva sportašima za koje se očekuje da će biti osvajači medalja na Olimpijskim igrama, a u članku se osvrće i na hrvatsko državljanstvo Nikolaja Pešalova.

Slučaj grčkog sportaša Ilias Iliadisa, porijeklom Gruzijca koji se zove Zurab Zviantamutri, osvajača zlatnog odličja u džudu, samo je "jedno o poglavlja sportske trgovine robljem", "sve raširenijom pojavom u kojoj nitko ne može reći da ima čistu savjest", piše list i primjećuje kako put sportaša koji su promijenili državljanstvo uvijek vodi od istoka prema bogatim zemljama, najčešće izvoznicama nafte.

"Za ovu je Olimpijadu i Grčka, za potrebe osvajanja medalja, pošla u kupovinu", konstatira list i nastavlja: "U Kataru imaju mnogo novaca ali su nježnije građe, što se nije ispostavilo kao problem jer su naturalizirali osam Bugara za dizanje utega. Hrvatska je prije dva dana osvojila srebrnu medalju u toj kategoriji zahvaljujući domoljublju tenisača Gorana Ivaniševića. 'Mali Herkul' Nikolaj Pešalov, rođen u Vetrenu, u Bugarskoj, zemlju za koju se natjecao na Olimpijadama 1992. i 1996. godine, zamorio se od toga što od toga ne uspijeva vidjeti niti jedan dolar pa je prihvatio ponude koje su dolazile iz Zagreba. No i njegovom sportskom savezu bio je potreban novac te je za 'propusnicu' zatražio 100.000 dolara. Ivanišević je besplatno odigrao nekoliko ekshibicijskih mečeva u Sofiji, i svi su bili zadovoljni".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙