U zadnjih mjesec dana oko dvije tisuće radnika je štrajkalo, blokiralo ceste i na druge načine izražavalo nezadovoljstvo svojim socijalnim i ekonomskim statusom. Blokada magistralnih cesta tijekom nedavnog dvodnevnog štrajka radnika Rudarskog bazena Bor nanijela je, primjerice, štetu od milijun eura. Vlada je najavila pomoć od 30 milijuna eura za sanaciju borskih rudnika, no ekonomisti upozoravaju da to nije pravi odgovor na štrajkove.
Proteklih dana štrajkali su i proizvođači malina, u štrajku su bile tvornica lijekova "Jugoremedija" iz Zrenjanina, Elektro-distribucija Srbije , Termoelektrana Kostolac, a najavljeni su štrajkovi i u tekstilnoj industriji.
"Proračun je već u velikoj krizi i potrošnja je mnogo veća nego što bi trebala biti. Zbog toga je i čitava makro-ekonomska stabilnost ugrožena. Ministarstvo financija muku muči kako da održi proračun u granicama koje su predviđene planom potrošnje za ovu godinu", upozorio je preko medija ekonomist Mijat Lakićević iz beogradskog Ekonomskog instituta.
"Vlada Srbije trenutačno plaća danak populističkoj politici i morala bi se energičnije suprotstaviti blokadama cesta. Sve je to danak politici i to daje vrlo loš signal i ostalim zaposlenima da pomisle kako se štrajkovima i izlascima na cestu može doći do prava, koja zapravo nisu zaslužena", rekao je Lakićević i pozvao vladu da zauzme jasna i čvrsta stajališta.
(Hina) xtma ybs