Osim suradnje s Haaškim sudom, jedan od najvažnijih uvjeta za daljnje euroatlanske integracije Srbije i Crne Gore povlačenje je tužbe protiv zemalja NATO-a, ali SCG - kako je ocijenio Draškoić - očekuje da će "takav korak Beograda slijediti i Hrvatska i Bosna i Hercegovina".
"Istovremeno, siguran sam da će, nakon takvog našeg poteza i naši prijatelji i susjedi, Hrvatska i BiH, shvatiti da je potpuno nelogično i nemoguće sjediti sa Srbijom u 'Partnerstvu za mir', Europskoj uniji, a tužiti Srbiju za genocid i ratne zločine", kazao je Drašković.
Predsjedavajući EU, Bernard Boot ukazao je na pozitivan primjer Hrvatske, jer je u njenom slučaju EU mogla pokrenuti pregovore o priključenju kad je postalo "sasvim jasno" postojanje pune suradnje s Haaškim sudom, kao što od SCG očekuje "aktivniji pristup u nalaženju optuženih i njihovo izručnje Den Haagu".
Nizozemski ministar vanjskih poslova u Beogradu se u srijedu, osim s ministrom vanjskih poslova SCG Vukom Draškovićem, sastao s premijerom Srbije Vojislavom Koštunicom, a u četvrtak će se - kako je predviđeno - sastati s predsjednikom državne zajednice SCG Svetozarom Marovićem, te crnogorskim predsjednikom i premijerom Filipom Vujanovićem i Milom Đukanovićem.
Ministar Boot će potom, u okviru svog trodnevnog posjeta regiji, u četvrtak posjetiti i Prištinu i Tiranu, te u petak i Mostar gdje će prisustvovati svečanom otvaranju obnovljenog Starog mosta i sastanku donatora koji su obnovu pomogli.