Zaključak je to sa Hrvatskog kongresnog i insentiv foruma koji se, u organizaciji Hrvatskog kongresnog i insentiv ureda, jučer i danas održavao u Zagrebu.
Forum je okupio 70-ak vodećih svjetskih i domaćih stručnjaka i direktora tvrtki koje se bave organizacijom kongresa i insentiv (nagradnih i poticajnih) putovanja.
Ti su stručnjaci, po riječima direktora Hrvatskog kongresnog ureda Nikole Račića, u Hrvatsku pozvani kako bi pomogli razvoju kongresnog turizma, kao i u procjeni lokacije za izgradnju kongresnog centra, posebno u Zagrebu.
Nakon obilaska tri potencijalne lokacije (u Novom Zagrebu, iza Hotela Opera i Paromlina) većina se sudionika složila da bi najbolja lokacija bila Paromlin, jer je u blizini središta grada.
Taj je prostor najpogodniji i zbog blizine većine hotela, trgovačkih, kuluturnih i drugih sadržaja koje zanimaju sudionike kongresa i skupova, istaknuo je izvršni direktor najveće Svjetske kongresne burze IMEX u Frankfurtu Paul Flackett.
Za tu se lokaciju zalaže i gradonačelnica Zagreba Vlasta Pavić koja je naglasila kako očekuje da će se članovi Gradskog poglavarstva, unatoč razmimoilaženjima, konačno i odlučiti za tu lokaciju.
U tom smislu očekuje i da će se do kraja godine poduzeti i konkretne mjere, odnosno pripremne radnje za izgradnju centra. Ako se to pak ne dogodi, drži Pavić, Zagrebu prijeti da među europskim gradovima ostane "slijepo crijevo" u segmentu kongresne ponude, što bi bila šteta jer Zagreb za taj segment ima velike mogućnosti.
Osim boravka u Zagrebu sudionici Foruma prošlog su vikenda posjetili Istru, Kvarner i Dubrovnik, a njihovi pozitivni dojmovi Hrvatskoj će, tvrdi Račić, donijeti i nove kongresne aktivnosti i poslove.
Račić ističe da će se u Hrvatskoj ove godine održati 1.170 raznih skupova, pravilno raspoređenih po regijama (po 200-ak u Zagrebu, Istri, Opatiji i Dubrovniku), što je u odnosu na lani porast 6 do 7 posto.
To je, kaže, veći rast nego što ga bilježi hrvatski odmorišni turizam, a isplativost kongresne djelatnosti je i veća ako se zna da sudionici potroše šest do sedam puta više nego klasični turisti. Po Račićevim procjenama, njihova se prosječna potrošnja kreće oko 700 eura za tri-četiri dana, plus troškovi noćenja i prijevoza. To su odlični rezultati, ali Hrvatska je u tom segmentu došla do krajnje granice te bi bez izgradnje kongresnih centara mogla izgubiti priliku za razvoj koja joj se pruža zadnjih nekoliko godina, kazao je Račić.