Riječ je o incijativi civilnog društva da se obrazovanje za ljudska prava uvrsti u školske programe, a poseban predmet mogao bi se zvati Građanska politička kultura, istaknuo je Žarko Puhovski, predsjednik HHO-a.
Po njegovoj ocjeni, znanje o ljudskim pravima u Hrvatskoj iznimno je nisko i to ne samo kod starijih, već i kod mladih. Predložio je da grupa stručnjaka izradi posebne programe o obrazovanju za ljudska prava te dodao kako nevladine udruge očekuju od nadležnoga ministarstva da tu inicijativu prihvati.
Jadranka Huljev, savjetnica u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa, rekla je kako su školski programi daleko od zahtijeva mladog čovjeka 21. stoljeća. Ministarstvo je prošle školske godine prihvatilo programe protiv nasilja, droga i slično, podsjetila je i rekla kako sada radi na osuvremenjivanju nastave prema zahtjevima 21. stoljeća.
Predstavnici nevladinih udruga istaknuli su da u Hrvatskoj ne postoji sustavno rješenje obrazovanja za ljudska prava te su zatražili od nadležnoga Ministarstva da reformira predmet Politika i gospodarstvo te uvede predmet Građanska politička kultura.
Osim toga, zatražili su da se potakne i omogući osnivanje učeničkih vijeća kao savjetodavnih tijela u školama jer, kako su istaknuli, potrebno je da se učenici susretnu s neposrednom praksom politike i demokracije.
(Hina) xkt ymc