Bush je rekao da je ovlastio NSA 2002. da prisluškuje osobe u SAD-u koristeći svoje ustavno i zakonsko pravo kao glavni zapovjednik te kritizirao neimenovane američke dužnosnike koji su program otkrili medijima.
"Ovlastio sam Nacionalnu sigurnosnu agenciju, u skladu s američkim zakonima i ustavom, da presreće međunarodne komunikacije ljudi za koje se zna da imaju veze s al Qaidom i srodnim terorističkim organizacijama", rekao je Bush u radio poruci Amerikancima uživo koju su iz Bijele kuće prenosile američke televizije.
On je rekao kako je program pomogao "otkriti i spriječiti moguće terorističke napade u Sjedinjenim Državama i inozemstvu".
Bush je u petak odbio potvrditi navode lista The New York Times koji je prvi izvijestio kako je predsjednik 2002. potpisao tajni nalog dopuštajući NSA-u da nadzire telefonske razgovore i e-mail poruke stotina američkih građana i drugih u SAD-u bez sudskog odobrenja inače potrebnog za špijuniranje NSA u SAD-u.
Predsjednik je u subotu rekao kako je to ovlaštenje obnovio 30 puta od terorističkih napada na SAD 11. rujan 2001. te da namjerava nastaviti s time sve dok se "zemlja bude suočavala s prijetnjom al Qaide i srodnih skupina".
Kritičari, organizacije za zaštitu ljudskih prava, američki oporbeni demokrati pa i neki Bushovi republikanci, smatraju da Bush uzima sebi previše prava te da špijunirajući na američkom teritoriju bez sudskog odobrenja, vlada ugrožava građanska prava Amerikanaca.
Američki Senat je najavio saslušanje o tom slučaju. Republikanski senator Arlen Specter je rekao da je prisluškivanje, ako su točni navodi Timesa, bilo neprimjereno. Demokrat Ted Kennedy nazvao je ovaj slučaj "ponašanjem odveć razularenog Velikog brata".