Udio MMF-a u toj multilateralnoj inicijativi za otpis dugova najsiromašnijih dijelom će se financirati ostvarenom zaradom od prodaje zlata izvan tržišta u 1999. a dijelom aktualnim uplatama 43 zemlje članice u MMF-ov kreditni fond za siromašne zemlje.
Kako bi se zadovoljili propisi, potreban je pristanak sve 43 zemlje na transfer sredstava u posebni fond za otpis dugova, što je u nekim zemljama uvjetovano odobrenjem parlamenta. MMF je zatražio odgovarajuće odobrenje prije božićnih blagdana.
Međunarodna organizacija dodala je i da su se donatori obvezali namaknuti i preostalih 285 milijuna dolara, nužnih za financiranje otpisa dugova siromašnih.
Najnovijim dogovorom unutar MMF-a bit će u cijelosti otpisani dugovi siromašnih prema fondu, zabilježeni krajem 2004., a nije regulirano pitanje dugova nastalih nakon 1. siječnja 2005.
"Došli smo u fazu kada smo odredili većinu posla unutar institucije kako bi fond mogao otpisati dug velikom broju zemalja od početka nove godine", objasnio je Mark Allen, direktor MMF-a za kreiranje politike.
Svjetska banka vjerojatno će početkom sljedećeg tjedna objaviti otpis dugova u visini 38 milijardi dolara a njezin primjer trebao bi slijediti i Afrički fond za razvoj.
Među zemljama čiji će dugovi biti otpisani najnovijom odlukom MMF-a su Benin, Bolivija, Burkina Faso, Zambija, Uganda, Kambodža, Tadžikistan, Etiopija, Gana, Madagaskar, Honduras, Gvajana, Senegal, Nikaragva, Ruanda, Niger i Mali. U kasnijoj fazi program otpisa mogao bi biti proširen na još 24 zemlje.