Marula je temeljni sastojak poznatog južnoafričkog likera. Slonovi vole konzumirati marulu u doba kad ona dozrije i to "berući" je sa stabla, radije nego da već napola ili potpuno fermentirano voće skupljaju s tla.
Ustanovljeno je da nakon što odleže na tlu četiri dana plodovi prirodno fermentirane marule sadrže oko tri posto etilnog alkohola. Autori istraživanja tvrde da se, čak i kad pojedu veću količinu fermentirane marule slonovi teško mogu "opiti" te objašnjavaju da slon istodobno konzumira "ogromne količine vode i druge raznovrsne hrane", a postotak etilnog alkohola sadržan u marulama za njihov je organizam preslab, pa se slonovi ne mogu "nacugati", prenosi AP.
Autori studije predvođeni biologom Stevom Morrisom iznijeli su još jedan zanimljiv podatak vezan uz slonove i alkohol. Naime, ovi veliki sisavci ludi su za "alkoholom, posebno azijski slonovi koji nerijetko provaljuju u trgovine u kojima se prodaje rižina rakija ili vino, kradući trgovcima piće u kojemu kasnije uživaju". Morris je kazao kako bi za "pripito" stanje slonova i ostalih životinja mogla biti odgovorna neka druga opojna sredstva, osim alkohola.