Rumsfeld je zahvalio Hrvatskoj vladi na pomoći SAD-u u uklanjanju posljedica uragana Katrina, čestitao Hrvatskoj na početim pristupnim pregovorima s EU, pohvalio hrvatski napredak u reformi obrambenog sustava i dao potporu daljnjim reformama te zahvalio na povećanom doprinosu Hrvatske u misiji međunarodnih snaga ISAF u Afganistanu, rekao je Rončević u utorak hrvatskim novinarima.
Na sastanku je bilo riječi i o nastavku obrambene suradnje Hrvatske i Sjedinjenih Država koje su za Hrvatsku, kako je kazao Rončević, najznačajniji bilateralni partner na vojno-obrambenom i sigurnosnom području.
Rončević i Rumsfeld razgovarali su i o nastojanjima Hrvatske da uđe u NATO.
"Hrvatska i dalje nastavlja svoju ambiciju", rekao je Rončević.
Dosad smo "više bili fokusirani na početak pregovora s EU, međutim ovaj proces vodimo usporedno", rekao je.
Za hrvatske ambicije ulaska u NATO ključna je potpora Sjedinjenih Država koje u Sjevernoatlantskom savezu imaju odlučujući utjecaj. Američki State Department uvjetuje američku potporu uhićenjem i izručenjem odbjeglog Ante Gotovine Haškom sudu.
"Ja sam ministru Rumsfeldu rekao da je stav Hrvatske vlade, bez obzira na to što su započeti pregovori (s EU-om), da Hrvatska vlada i dalje ustraje na realizaciji zaključaka koji su sadržani u Akcijskom planu te da je Vlada i dalje opredijeljena da se i to pitanje riješi do kraja", kazao je Rončević novinarima.
Hrvatska je odlučila pojačati vojnu nazočnost u Afganistanu i tijekom 2006. utrostručiti kontingent svojih vojnika koji sudjeluju u mirovnim operacijama međunarodnih snaga ISAF koje vodi NATO. Sadašnjoj skupini od 50 vojnih policajaca dodat će još jednu satniju kopnene vojske.
"Tijekom 2006. bit će još jedna satnija u potpori funkcijama koje obavljaju međunarodne snage u Afganistanu", rekao je Rončević.
Rončević je kazao kako se suradnja u okviru SEDM-a odvija uspješno i istaknuo ulogu Hrvatske koja predsjeda radnom skupinom za obrambeno-vojnu potporu neširenju oružja za masovno uništavanje, sigurnost granica i borbu protiv terorizma u okviru ovog procesa.
Proces SEDM počeo je 1996. kao regionalna inicijativa kako bi poslužio kao most za zemlje jugoistočne Europe prema euroatlantskim institucijama, posebice NATO-u.
SEDM-u se u utorak priključila i Ukrajina povećavši njegovo članstvo na 11 zemalja. Ostale članice su Albanija, Bugarska, Grčka, Hrvatska, Italija, Makedonija, Rumunjska, SAD, Slovenija, Turska.
Na skupu u Washingtonu sudjeluju i Moldavija kao promatrač, te Srbija i Crna Gora i Bosna i Hercegovina kao gosti.