Potpora sindikata ulasku Hrvatske u EU nije upitna, ali inzistiramo da se pritom očuvaju i povećaju postojeća radna i socijalna prava, istaknula je predsjednica SSSH-a Vesna Dejanović.
Upozorila je da bi Vlada, sindikati i poslodavci morali postići široki konsenzus te izgraditi zajedničku platformu za pregovore s EU-om.
S time se složio potpredsjednik Vlade Damir Polančec ocjenivši da se ne može ići u restrukturiranje gospodarstva i nužne reforme bez konsenzusa socijalnih partnera.
Pozvao je na jačanje socijalnog dijaloga i konstruktivnu kritiku s ciljem podizanja konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, osiguranja održivog rasta i smanjenja nezaposlenosti.
Predsjednik Gospodarsko-socijalnog vijeća Ivica Mudrinić, koji u tom nacionalnom tripartitnom tijelu zastupa poslodavce, upozorio je na sve veću neravnotežu u raspodjeli bogatstva između razvijenih država i ostatka svijeta.
Razvijena manjina posjeduje 90 posto svjetskog bogatstva, a svi ostali samo 10 posto, pa bi se nedavni izgredi iz Francuske mogli ponoviti u drugim zemljama, samo u još radikalnijem obliku, smatra Mudrinić.
Zbog toga je za Hrvatsku, kao i cijelu Europu, glavno pitanje usklađivanje razvojnih zahtjeva sa socijalnom politikom, kaže predsjednik GSV-a.
Šef delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Vincent Degert rekao je da pred Hrvatskom stoje tri izazova - proces screeninga, odnosno usklađivanja zakonodavstva s EU, preuzimanje i provedba pravnih stečevina EU-a, te sudjelovanje građana u tim procesima.
I John Monks, glavni tajnik Europske konfederacije sindikata, jedne od najvećih europskih sindikalnih organizacija, ocijenio je da uključivanje Hrvatske u EU donosi prilike i probleme, ali integracijski procesi su najbolji put za modernizaciju društva i gospodarstva.
Zbog toga je pozdravio namjeru ujedinjenja četiriju hrvatskih sindikalnih središnjica, istaknuvši da samo integrirani sindikati mogu odgovoriti na izazove koje pred radnički pokret stavlja globalizacija.