FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U Hrvatskoj 190 vukova, završen projekt LIFE zaštite vuka

ZAGREB, 24. studenog 2005. (Hina) - Završila je trogodišnja provedbaprojekta LIFE III "Zaštita i upravljanje vukovima u Hrvatskoj" kojimsu uspostavljeni mehanizmi za dugoročno očuvanje 190 vukova uHrvatskoj kroz suživot sa čovjekom, rekla je danas na završnompredstavljanju rezultata projekta voditeljica Ana Štrbenac.
ZAGREB, 24. studenog 2005. (Hina) - Završila je trogodišnja provedba projekta LIFE III "Zaštita i upravljanje vukovima u Hrvatskoj" kojim su uspostavljeni mehanizmi za dugoročno očuvanje 190 vukova u Hrvatskoj kroz suživot sa čovjekom, rekla je danas na završnom predstavljanju rezultata projekta voditeljica Ana Štrbenac.

Projekt će se nastaviti jer približavanjem EU i uspostavom nacionalne ekološke mreže kao dijela programa NATURA 2000, omogućit će se Hrvatskoj još intenzivnije aktivnosti u očuvanju vuka i ostalih velikih zvijeri, rekla je Štrbenac.

Vrijednost projekta bila je 664.810 eura, od čega je 418.200 bilo osigurano iz programa Europske komisije LIFE-treće zemlje, a Hrvatska ga je financirala s 246.610 eura.

Projekt se provodio u pet osnovnih aktivnosti - institucionalno jačanje, praćenje populacije vuka i aktivnosti upravljanja, smanjenje šteta, edukacija i informiranje i jačanje sudjelovanja interesnih skupina u odlučivanju.

Prvi tajnik Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Oscar Benedict istaknuo je da prije pristupanja EU Hrvatska mora zadovoljiti sve obveze u prilagodbi zakona zaštite prirode i okoliša, u zaštiti biološke raznolikosti. Rekao je da EU financira programe koji pomažu u zaštiti prirode, a jedan od njih je i ovaj LIFE program zaštite vuka. Izrazio je zadovoljstvo provedbom projekta i zahvalio svima da se sačuvao vuk.

Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj se vuk unatoč organiziranim hajkama i trovanjima uspio očuvati, rekla je Štrbenac. Navela je da je vuk najkontroverznija vrsta i da ga u zapadnoj Europi više uopće nema. U Hrvatskoj je do kraja 19. stoljeća vuk bio rasprostranjen u cijeloj zemlji, a sada je stalno prisutan na području Gorskoga Kotara, Like i Dalmacije.

Danas je ipak sve razvijenija svijest o potrebi očuvanja prirode, pa tako i vuka, koji ima važnu ulogu u održanju prirodne ravnoteže i očuvanju zdravih populacija divljih životinja kojima se hrani. Vuk je pokazatelj očuvanosti prirode neke zemlje i naša je obveza prema sljedećim generacijama da ga sačuvamo. Hrvatsku na to obvezuju i međunarodni propisi, posebice oni vezani uz članstvo u EU. Vuk je u Hrvatskoj zaštićen od 1995. godine, rekla je Štrbenac.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙