Projekt će se nastaviti jer približavanjem EU i uspostavom nacionalne ekološke mreže kao dijela programa NATURA 2000, omogućit će se Hrvatskoj još intenzivnije aktivnosti u očuvanju vuka i ostalih velikih zvijeri, rekla je Štrbenac.
Vrijednost projekta bila je 664.810 eura, od čega je 418.200 bilo osigurano iz programa Europske komisije LIFE-treće zemlje, a Hrvatska ga je financirala s 246.610 eura.
Projekt se provodio u pet osnovnih aktivnosti - institucionalno jačanje, praćenje populacije vuka i aktivnosti upravljanja, smanjenje šteta, edukacija i informiranje i jačanje sudjelovanja interesnih skupina u odlučivanju.
Prvi tajnik Delegacije Europske komisije u Hrvatskoj Oscar Benedict istaknuo je da prije pristupanja EU Hrvatska mora zadovoljiti sve obveze u prilagodbi zakona zaštite prirode i okoliša, u zaštiti biološke raznolikosti. Rekao je da EU financira programe koji pomažu u zaštiti prirode, a jedan od njih je i ovaj LIFE program zaštite vuka. Izrazio je zadovoljstvo provedbom projekta i zahvalio svima da se sačuvao vuk.
Hrvatska je jedna od rijetkih zemalja u kojoj se vuk unatoč organiziranim hajkama i trovanjima uspio očuvati, rekla je Štrbenac. Navela je da je vuk najkontroverznija vrsta i da ga u zapadnoj Europi više uopće nema. U Hrvatskoj je do kraja 19. stoljeća vuk bio rasprostranjen u cijeloj zemlji, a sada je stalno prisutan na području Gorskoga Kotara, Like i Dalmacije.
Danas je ipak sve razvijenija svijest o potrebi očuvanja prirode, pa tako i vuka, koji ima važnu ulogu u održanju prirodne ravnoteže i očuvanju zdravih populacija divljih životinja kojima se hrani. Vuk je pokazatelj očuvanosti prirode neke zemlje i naša je obveza prema sljedećim generacijama da ga sačuvamo. Hrvatsku na to obvezuju i međunarodni propisi, posebice oni vezani uz članstvo u EU. Vuk je u Hrvatskoj zaštićen od 1995. godine, rekla je Štrbenac.