Vlada je, naime, predvidjela preustroj Hrvatskih šuma iz javnog poduzeća u trgovačko društvo, koje će morati poslovati na tržišnim načelima i postati konkurentno na domaćem i stranom tržištu.
Zakon propisuje jednake uvjete gospodarenja na čitavom šumskom području, upravljačko pravo vlasnika pri odabiru načina gospodarenja i raspodjele dobiti, a pravo gospodarenja šumama u državnom vlasništvu ostavlja Hrvatskim šumama. Dio konkurentnih djelatnosti Hrvatskih šuma izdvojile bi se iz trgovačkog društva, a višak radne snage prebacio bi se u privatni sektor.
Radi toga je predviđeno osnivanje šumarske komore, koja će izdavati dozvole za šumarsku djelatnost, te nov način raspodjele novca za općekorisne funkcije šuma, koji prikupljaju Hrvatske šume.
Dio oporbenih klubova Vladu je pozvao da pođe i korak dalje te da šume koje su nekoć bile u privatnom vlasništvu ili vlasništvu zemljišnih zajednica vrati u vlasništvo županija i općina.
Klubovi su se, međutim, razišli zbog odredbe da bi šume nadzirala inspekcija iz nadležnog ministarstva. To je rješenje podupro Željko Ledinski (HSS), ocijenivši da će ono osigurati izravan nadzor svih gospodarskih subjekata, a Pero Kovačević (HSP) drži da će Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva time dobiti preširoke ovlasti.
Sabor je po hitnu postupku završio kratku raspravu o prijedlogu zakona o šumskom reprodukcijskom materijalu te prijedlogu statuta Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Sjednica je nastavljena raspravom o izmjenama Zakona o sjemenu i sadnom materijalu.