O toj su temi govorili varaždinski župan Radimir Čačić i varaždinski gradonačelnik Ivan Čehok.
Obrazovanju u Varaždinskoj županiji dana je najveća prednost jer je s dva studenta na sto stanovnika ta županija ispod hrvatskoga prosjeka od tri studenta na stotinu stanovnika, rekao je Čačić.
Zato je, dodao je, samo u zadnja dva mjeseca Županija potpisala više od 420 ugovora o kreditiranju studenata, što je pak dva i pol puta više od ugovora o kreditiranju studenata potpisanih u zadnjih deset godina. Te će zajmove studenti vraćati kad završe studij i zaposle se, kazao je župan Čačić.
Govoreći o projektu Europskoga sveučilista u Varaždinu, istaknuo je da bi ta ustanova nudila vrhunsko obrazovanje u različitim aspektima javne uprave.
Prof. Branko Jeren, bivši rektor zagrebačkoga Sveučilišta, upozorio je međutim da za projekt osnivanja novoga sveučilišta treba mnogo vremena. Podsjetio je da je osobno bio za osnivanje dubrovačkoga Sveučilišta zbog voše razloga, ali da je negativno ocijenio njegov projekt. Naveo je i primjer osnivanja novoga sveučilišta u američkoj državi Kaliforniji, o čemu je odluka donesena 1988., nakon čega su slijedile brojne studije, a novo će sveučilište, odnosno njegov kampus, početi raditi tek sljedeće godine.
Gradonačelnik Čehok ocijenio je pak da Hrvatska zaostaje po kvaliteti školstva za Europom, što se, smatra, ne će promijeniti dok se korjenito ne promijeni cijela vertikala školstva - od osnovnoga preko srednjega do visokoga.
Popodne je bilo riječi i o slovenskim te finskim iskustvima u Bolonjskom procesu, o čemu su govorili profesori i stručnjaci za Bolonjski proces Neva Slibar i Kauko Hamalainen.
Četvrti seminar o Bolonjskom procesu organizirao je Tempus projekt "Hrvatska grupa za promicanje Bolonjskog procesa (Cro4 Bologna)", nositelj kojega je Sveučilište u Zagrebu te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.