"Raspravno vijeće III. odbacilo je zahtjev Tužiteljstva za spajanje tri predmeta koji uključuju optužene Milana Martića, Jovicu Stanišića, Franka Simatovića i Vojislava Šešelja", navodi se u priopćenju ICTY-a.
Tužiteljstvo je prijedlog za spajanje predmeta podnijelo 30. svibnja ove godine, a on je uključivao i predmet protiv Gorana Hadžića, čelnika pobunjennih Srba u istočnoj Slavoniji 90-ih, koji je u bijegu.
U svojoj odluci vijeće zaključuje kako "u prilog spajanju predmeta ne govori ni jedan od faktora koji su uzeli u obzir ekonomičnost suđenja, sukob interesa i prava optuženih, minimaliziranje teškoća za svjedoke i konzistentnost presuda".
Obrane svih optuženih usprotivile su se spajanju predmeta a u tome je prednjačio predsjednik najveće oporbene stranke u Srbiji Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, koji je u dosadašnjem predraspravnom postupku pokazao da sudnicu, koju doživljava kao pozornicu, želi samo za sebe.
Nekadašnji predsjednik pobunjeničke paradržave u Kninu, Mile Martić optužen je za ratne zločine protiv hrvatskih civila na okupiranim područjima 1991-95., za raketiranje Zagreba te za zločine u zapadnoj Bosni. Načelnik SDB-a Srbije Stanišić i njegova desna ruka Simatović terete se za zločine protiv čovječnosti u Hrvatskoj i BiH, a Šešelj za zločine protiv nesrba u Hrvatskoj i BiH, te povrh toga i za progon Hrvata u Vojvodini.
Predsjednik SRS-a i bivši predsjednik tzv. RSK suđenje čekaju u pritvoru UN-a u Scheveningenu, dok su Stanišić i Simatović na privremenoj slobodi u Beogradu, potonji, po navodima medija, navodno i angažiran u proljetnom valu predaja srpskih optuženika Haagu.