Nesređeni vlasnički odnosi, neprovođenje prihvaćenih prostornih planova te kriza sustava vrijednosti prostornog planiranja i uređenja problemi su hrvatskog tržišta nekretnina, po mišljenju Jasenke Kranjčević iz Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
Kako u Europi prostorna komponenta povezanosti postaje ravnopravna političkoj i ekonomskoj, dodaje, prostornom planiranju i sređivanju stanja na tržištu nekretnina mora se posvetiti puno više pažnje nego dosad.
Zato hrvatsko tržište nekretnina prije potpunog otvaranja treba urediti, prvenstveno na području pravne regulative, prostornih planova, propisa protiv špekulacije u trgovini nekretninama i statistike praćenja tržišta, kaže Dubravko Mihaljek iz Banke za međunarodna poravnanja iz Basela.
Rezultat brze liberalizacije bez prijelaznih razdoblja mogao bi, po njegovu mišljenju, dovesti do nekontroliranog rasta cijena zbog naglog porasta potražnje kao i do pretjerane izgradnje uz zaobilaženja propisa.
Nasuprot tome, postupna liberalizacija, kaže Mihaljek, nudi više vremena da se ponuda prilagodi rastućoj potražnji te daje više vremena za sređivanje regulative.
Hrvatska u tom smislu ima na raspolaganju nekoliko opcija, nakon isteka roka do 2009. godine do kada režim propisan Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (SSP) propisuje da stranci mogu kupiti samo jednu kuću u Hrvatskoj, ako postoji princip reciprociteta odnosno ako hrvatski građani mogu to isto učiniti u zemlji toga stranca.
Jedna od tih opcija je, dodaje Mihaljek, dogovoriti novo prijelazno razdoblje nakon pristupanja u EU, odnosno isteka režima iz SSP-a ili pokušati dogovoriti trajno izuzeće, kao što je to učinila Malta.
Kako za potonju opciju Hrvatska nema uvjerljivih argumenata, ali ni ekonomskih i političkih razloga, prihvatljiviji je dogovor o novom prijelaznom razdoblju, smatra Mihaljek, podsjetivši da su nove članice EU-a ishodile prijelazna razdoblja od 5 do 7 godina za kuće i poljoprivredno zemljište, dok je Poljske za poljoprivredno zemljište ishodila rok izuzeća od 12 godina.