Žučna rasprava završila je u večernjim satima odlukom zastupnika federalnog parlamenta da se od federalne vlade zatraže podrobna objašnjenja o uključivanju konzorcija INA-MOL u dokapitalizaciju Energopetrola, a vladi je dat rok da u sljedećih 15 dana odgovori na postavljena zastupnička pitanja.
Dok su zastupnici raspravljali o Energopetrolu, stotinjak radnika te tvrtke ispred zgrade parlamenta u Sarajevu tražilo je da većinski vlasnik postane INA i MOL te se time okonča višegodišnje propadanje tvrtke.
Informaciju o Žigićevoj ostavci objavio je federalni premijer Ahmet Hadžipašić, a sam Žigić obrazložio ju je pred okupljenim novinarima.
"Smatram da nisam više u poziciji donositi kvalitetne odluke i nosim odgovornost posla koji stoji pred Vladom FBiH i ovim ministarstvom u slijedećem razdoblju. Smatram da je vrijednije sačuvati glavu nego je založiti za državu", rekao je Žigić.
Za vrijeme burne rasprave u parlamentu premijer Hadžipašić upozorio je zastupnike da bi obustavljanjem dokapitalizacije Energopetrola došlo do aktiviranja hipoteke od strane HVB banke a tvrtka otišla u stečaj.
Konzorcij INA-MOL bi prema odluci vlade BiH, koju federalni zastupnici u ponedjeljak nisu prihvatili, bio postao vlasnikom 67 posto udjela u Energopetrolu, 22 posto kapitala zadržala bi država dok bi 11 ostalo malim dioničarima. Tijekom rasprave u parlamentu zastupnici HDZ-a BiH i SDA podupirali su odluku federalne vlade, no ne i njihova koalicijska Stranka za BiH u čijim je redovima i ministar Izet Žigić koji je podnio ostavku. Svoje protivljenje da INA i MOL postanu većinski vlasnici Energopetrola iskazali su i zastupnici SDP-a BiH i Bosanske stranke.