"Nedostaci koje smo uočili, osobito na izborni dan, dovode nas do zaključka da izbori nisu provedeni prema međunarodnim izbornim obvezama Azerbajdžana", izjavila je Alcee Hastings, šefica promatrača Organizacije za europsku sigurnost i suradnju (OESS).
Oporbeni čelnici najavili su da će izaći na ulice gradova Azerbajdžana, naftom bogate muslimanske zemlje, kako bi prosvjedovali protiv izbornih rezultata prema kojima su uvjerljivo pobjedile pristaše predsjednika Ilhama Aliyeva.
Glavni oporbeni blok Azadlyq osvojio je pet mandata, priopćilo je Državno izborno povjerenstvo. Prva dama Mehriban Alyeva ostvarila je politički debi osvojivši mjesto u parlamentu s 92.12 posto glasova.
Izlazne ankete koje je financirala američka vlada također su sugerirale uvjerljivu pobjedu vladajuće stranke, s vrlo malim odstupanjima između anketa i službenih rezultata.
Šet izbornog povjerenstva Mazahir Panahov odbacio je oporbene tvrdnje o izbornoj prevari. "Tijekom izbora nije bilo ničega što bi posebno zabrinjavalo", rekao je Panahov.
Zapadne vlade pažljivo motre izbore i postizborno razdoblje u toj bivšoj sovjetskoj republici. Zainteresirane za azerbajdžansku naftu, tvrde da je demokratska vladavina najbolje jamstvo stabilnosti u nemirnoj regiji južnog Kavkaza.
Neki promatraći zabrinuti su zbog mogućeg nasilja između prosvjednika i policije koja je najavila da će obuzdati nerede, dok oporba tvrdi da će prosvjedi biti u granicama zakona.