Njujorški Dow Jones indeks porastao je 1,2 posto, na 10.531 bod. Tehnološki Nasdaq poskočio je gtovo četiri posto, na 2.169 bodova. Od početka godine do sada, međutim, oba indeksa još bilježe gubitak. Samo u listopadu Dow Jones je ubilježio gubitak od 1,22 posto, a Nasdaq 1,5 posto.
"Prekomjerne prodaje dionica u listopadu potaknule su nove velike, povoljne kupovine. Mnogi fond menadžeri počinju se pozicionirati za mogući uzlet cijena dionica krajem godine", opisao je raspoloženje na tržištu Warren Simpson, izvršni direktori pri Stephens Capital Managementu.
Spuštanje cijena nafte ispod 60 dolara za barel potaknulo je rast cijena većine dionica sadržanih u Dow Jones indeksu, kako su ulagači više optimistični u pogledu korporativnih profita. Kompanije uvelike ovisne o energiji poput kemijskoj diva DuPonta čija je dionica poskupjela 1,8 posto, ostvarile su najveće dobitke.
Najveći uzlet cijena postignut je u tehnološkom sektoru, predvođen dionicama IBM-a i Qualcomma uslijed pozitivnih poslovnih rezultata, što je podiglo vrijednost Nasdaqa na najvišu razinu u proteklih šest tjedana. "Tehnološke dionice su najviše podcijenjene. Ulagači se nadaju uzletu cijena dionica na kraju godine i vjerojatno će favorizirati taj sektor", izjavio je James Huguet, predsjednik Great Companies s Floride.
Dobrom raspoloženju ulagača pridonijele su i najave novih akvizicija čija je ukupna vrijednost dosegnula čak 15 milijardi dolara. Prilično snažno je odjeknula vijest iz švicarskog farmaceutskog diva Novartisa o kupovini američke biotehnološke tvrtke Chiron za 5,1 milijardu dolara, što je podiglo cijene dionica Chirona za 1,7 posto. Akvizicija lanca trgovina Saks za 1,1 milijardu dolara u gotovini, pak, podigla je cijene američke maloprodajne tvrtke Bon-Ton Stores za više od 20 posto.
"Kombinacija velikih sporazuma o akviziciji i pada cijena nafte pomogli su dobroj izvedbi na tržištima dionica. Tjedan je počeo pozitivno, s dobrim vijestima iz korporacija i gospodarstva", ocijenio je Joseph Stocke, menadžer pri StoneRidge Investment Partners.
Na europskim burzama cijene dionica također su ojačale, potaknute dobrim poslovanjem na Wall Streetu te snažnom izvedbom bankarskih dionica. Londonski Ftse indeks porastao je nešto više od četiri posto, na 5.423 boda. Frankfurtski DAX dobio je 3,5 posto na vrijednosti, dosegnuvši 4.995 bodova.
Rekordne dobiti švicarskih banaka UBS i Credit Suissa, potaknule su jačanje njihovih dionica za 1,2 posto, povukavši za sobom i dionice ostalih banaka, što je pomoglo većim dijelom nadoknaditi gubitke na cijenama dionica naftnih i ostalih energetskih kompanija uslijed korekcije cijena nafte. Značajnije su poskupjele i dionice nizozemske Amro, i to za 3,4 posto te ostalih investicijskih banaka, primjerice Commerzbanka, za 3,8 posto.
Na strani dobitnika isticao se i telekom sektor, čije su dionice u prosjeku poskupjele 2,7 posto. Razlog tomu je skok dionica O2 za 25 posto na 206 penija, iznad 200 penija po dionici koliko je ponudila španjolska Telefonica u ponudi za akviziciju, uslijed očekivanja konkurentske ponude.
No, na strani gubitnika bile su i dionice njemačkog kemijskog diva BASF-a zbog slabih prognozi poslovanja za četvrto tromjesečje uslijed gubitaka izazvanih američkim uraganima. Oslabile su i dionice Metroa, njemačke maloprodajne grupe, za 3,5 posto nakon što je izvijestio o dobiti u trećem tromjesečju koja nije ispunila procjene analitičara te upozorio na pad dobiti po dionici u ovoj godini.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je čak 5,5 posto, dosegnuvši 14.076 bodova.