U drugi krug ušli su kandidati stranaka centra i desnice, koje ujedno dogovaraju koalicijsku vladu nakon rujanskih parlamentarnih izbora, Donald Tusk (Građanska platforma) i Lech Kaczynski (Pravo i pravednost).
Iako su oba predsjednička kandidata nakon prvog kruga izbora obećali nastavak kampanje bez "oštrih" napada, pokazalo se suprotno, ocjenjuju ovih dana poljski mediji. Optužbe za pronjemačku orijentaciju stigle su iz izbornog stožera Lecha Kaczynskog na račun kandidata stranke Građanska platforma, Donalda Tuska. Iznesene optužbe pokazale su se netočnima, a analitičari i promatrači poljskih izbora smatraju da je to "ključni" razlog sadašnje prevage kandidata Tuska nad Kaczynskim u predizbornim anketama.
Iz prvog kruga predsjedničkih izbora održanih 9. listopada izašla su dva "pobjednika". Najveći broj glasova poljskih birača, 36 posto, osvojio je kandidat stranke Građanska platforma Donald Tusk. S 33 posto osvojenih glasova, na drugom mjestu, bio je kandidat stranke desnice Pravo i pravednost Lech Kaczynski i to je značilo njihov ulazak u drugi krug izbora.
Već prvog dana nakon izbora, iako je bio najavljivan "smireni" nastavak predsjedničke kampanje prije drugog kruga 23. listopada, Jacek Kurski, iz izbornog stožera kandidata desnice Lecha Kaczynskog, izjavio je za politički tjednik "Angora" da "ozbiljni izvori govore da je djed Donalda Tuska bio dragovoljac njemačke vojske u II. svjetskom ratu" te da predsjednički kandidat Tusk u svojim knjigama predstavlja pronjemačka stajališta. Informacija o Tuskovom djedu odmah je bila dematirana dokumentima koju potvrđuju da je bio u poljskoj vojsci i kasnije u njemačkom logoru tjekom II. svetskog rata, a sam Tusk je komentirao da to napad na njegovu obitelj, "što je za njega najsvetije". Lech Kaczynski i njegova stranka Pravo i pravednost javno su se ispričali, a stranačko disciplinsko vijeće u četvrtak 13. listopada izbacilo je Jaceka Kurskog iz stranke.
Tuskov stožer uzvratio je Kaczysinskome optužbama o malverzacijama u zdravstvu u poljskom glavnom gradu, čiji je Kaczysinski gradonačelnik, kao i o neiskorištenom novcu, pristiglom iz EU, koji je bio namijenjen nastavku izgradnje varšavskog metroa..
"Crna kampanja", kako poljski dnevnik "Rzeczpospolita", naziva argumente korištene protiv Donalda Tuska, odrazila se i na rezultate predizbornih anketa i prognoze analitičara. Prema anketi TNS OBOP, objavljenoj 14. listopada, predsjednički kadidat Donald Tusk ima do sada rekordnih 57 posto potpore ispitanih birača, a Lech Kaczynski 43 posto. "Sada samo velika pogreška kandidata Građanske platforme, Tuska može spasiti Kaczynskog", prognoziraju analitičari u poljskom dnevniku "Rzeczpospolita".
Oko predsjedničkih izbora podijelio se i poljski radnički pokret "Solidarnost". Sadašnji njegovi članovi podržavaju kandidata stranke desnice Pravo i pravednost, Lecha Kaczynskog, dok se legendarni osnivač pokreta "Solidarnost" Lech Walesa aktivno se uključio u kampanju Donalda Tuska. Osnivač pokreta koji je nastao prije 25 godina, Lech Walesa, kritizirao je kandidata stranke Pravo i pavednost Lecha Kaczynskog i njegovu viziju stvaranja solidarne države, izjavivši da Kaczynski hoće Poljsku "solidarnu u siromaštvu". Prvi vođa "Solidarnosti" sastao se u ponedjeljak 10. listopada, dan nakon prvog kruga predsjedničkih izbora, s predsjedničkim kandidatom Građanske platforme Donaldem Tuskom i obećao svoju aktivnu potporu u njegovoj kampanji
. Članovi sadašnjeg radničkog sindikata "Solidarnost" još su prije mjesec dana javno su izrazili potporu predsjedničkom kandidatu stranke desnice Lechu Kaczynskom. "Hoćemo solidarnu, a ne liberalnu Poljsku", izjavio je sadašnji predsjednik "Solidarnosti", Janusz Sniadek, nakon susreta izaslanika ovog radničkog pokreta s Lechem Kaczynskim u četvrtak u istočnopoljskom gradu Bialystoku.
Glavna poruka Kaczysinskog za izbore je 'solidarna država, a ne liberalna', dakle ona koja će brinuti i o siromašnim građanima, a ne samo bogatima, dok je odgovor Donalda Tuska na to da je on za 'solidarnu i slobodnu državu'. Kaczysinski optužuje Tuska da je program njegove stranke orijentiran prema poslodavcima i bogatima, a Tusk to opovrgava ističući da njegov program nije liberalan u tom smislu u kojem ga tumači Kaczysinski, nego da se zalaže za solidarnu i slobodnu državu.
Poljska predsjednička kampanja završava drugim krugom izbora 23. listopada, a potom Poljsku čeka i sastavljanje nove koalicijske vlade desnog centra, nakon parlamentarnih izbora održanih 25. rujna ove godine. Pobjedu na poljskim izborima u rujnu izborila je stranka desnice Pravo i pravednost s 26,99 posto glasova, a koalicijsku vladu stvara sa strankom centra Građanskom platformom, koja se našla na drugom mjestu, s 24 posto osvojenih glasova. Za sada je poznat kandidat za novog poljskog premijera Kazimierz Marcinkiewicz( Pravo i pravednosti) i potpredsjednik vlade, Jan Rokita (Građanska platforma).
"Posljednji dan za formiranje vlade je 31. listopada", izjavio je Karzimierz Marcinkiewicz koji je ovih dana predstavio dokument "Solidarna država solidarnih građana", s glavnim ciljevima buduće poljske koalicijske vlade desnog centra.