S jedne strane, javnost je zadovoljna priznanjem ustavnog imena, dok je s druge nezadovoljna jer se u prijedlogu isključuje uporaba pridjeva "makedonski" i rješenje je vremenski ograničeno.
Prijedlog koji je pripremio posrednik u pregovorima između Makedonije i Grčke u UN-u Mathew Nimetz sadrži Protokol o uporabi imena Makedonije koji bi rezolucijom prihvatilo Vijeće sigurnosti UN-a.
Prema Protokolu Republika Makedonija bi koristila ustavno ime kod kuće i u bilateralnim odnosima sa svim zemljama koje su je tako priznale, kao i u međunarodnim organizacijama, dok bi joj se Grčka obraćala sa imenom "Republika Makedonija - Skopje".
U oba slučaja ime bi se, osim u Makedoniji, pisalo na latinici i u makedonskoj transkripciji do 2008. godine, a nakon toga i u engleskoj transkripciji. U Protokolu se zatim navodi da bi ovo rješenje vrijedilo do 2021. godine, a nakon toga bilo bi preispitano.
U obimnijem tekstu Nacrta rezolucije navodi se kako nijedna država ne može koristiti samo ime Makedonija i ne smije tvrditi da ima isključivo pravo na termin "Makedonija" ili "makedonski" u povijesnom, zemljopisnom i komercijalnom smislu. U posebnom prilogu Rezolucije stoji da je jezik Republike Makedonije makedonski.
Upravo ovi stavovi kao i ograničeno vrijeme rješenja izazivaju sumnju u dijelu makedonske javnosti da se u prijedlogu Nimetza kriju zamke opasne po identitet makedonskog naroda i jezika.
Bivši makedonski pregovarač u UN-u Ivan Toševski smatra da ima dosta nejasnoća u prijedlogu i da je ime modificirano na čudan način, dok bivši šef diplomacije Aleksandar Dimitrov tvrdi da će na osnovu ovog teksta konačni prijedlog biti sasvim drugačiji na štetu Makedonije. I čelnici skoro svih oporbenih stranaka upozoravaju da o prijedlogu treba dobro razmisliti, pogotovo nakon što ga je Grčka kategorički odbila.
Jedino makedonska vlada i vladajuće stranke tvrde da je prijedlog dobra osnova za nastavak pregovora sa Grčkom oko imena, uz obrazloženje da Makedonija mora pokazati kooperativnost i po ovom pitanju u očekivanju odgovora EU na upitnik i dobijanje avisa za pregovore za kandidatski status.
Spor oko imena datira od osamostaljivanja Republike Makedonije, koja je na pritisak Grčke 1995. godine u UN primljena pod imenom Bivša Jugoslavenska Republika Makedonija.