Na sastanku sudjeluje 40-tak glavnih urednika, direktora i novinara medija iz te tri države te predstavnici međunarodnih organizacija, a tema sastanka je analiza medijske situacije u Hrvatskoj, BiH i SiCG.
Organizatori su ICEJ i Međunarodni institut za tisak (IPI), svjetsko udruženje direktora medija, glavnih urednika i vodećih novinara i njihov ogranak Medijska organizacija jugoistočne Europe (SEEMO) sa sjedištem u Beču.
Sudionici sastanka predstavit će medijske slike svojih zemalja, govoriti o odnosu klerikalizma i medija te etici medija u pojedinim zemljama.
Sastanak je otvorio glavni tajnik SEEMO-a Oliver Vujović, a direktor IPI-a Johan P. Fritz rekao je kako je "ovoj regiji potreban novi duh suradnje i dijaloga" te da je to bio "razlog pokretanja ovakvih sastanaka".
Napomenuo je kako je potreban razvoj istraživačkog novinarstva kao preduvjet borbe protiv korupcije.
Glasnogovornica misije OSCE u Hrvatskoj, Antonella Cerasino, spomenula je pitanje novinara Josipa Jovića, koji je tjedan dana proveo u pritvoru splitskog zatvora na Bilicima, na temelju naloga Haaškog suda, a danas je pušten iz pritvora.
Kazala je kako se misija OSCE u Hrvatskoj založila da se Jović pusti na slobodu, dodavši da ovaj slučaj otvara etička pitanja jer se objavljivanjem identiteta zaštićenog svjedoka te transkripata svjedočenja, dovodi u opasnost život svjedoka.
Uz to, kako je kazala, objavljivanje transkripta svjedočenja može preusmjeriti tijek suđenja. Glasnogovornica misije OSCE u Hrvatskoj Cerasino zaključila je da svaki novinar ima pravo tražiti informacije i objavljivati ih ali da ne smije zaboraviti poštivati pravila.
Okupljene su još pozdravili predsjednik SEEMO odbora Radomir Ličina, direktor ICEJ-a Stjepan Malović i opatijski gradonačelnik Amir Muzur.