Otvarajući skup, saborska zastupnica SDP-a i koordinatorica SDP-ova Odbora za obrazovanje Marija Lugarić je rekla da je do Zakona o udžbenicima iz 2001. u hrvatskom školstvu vrijedio zakon iz 1978. te da najprije treba odrediti što je to udžbenik.
Istaknula je kako se protivi ideji da je riječ isključivo o knjizi u tiskanu obliku jer to isključuje mogućnost uporabe udžbenika u elektroničkom obliku, što je, kako kaže, cementiranje tradicionalne nastave.
Posebice se zauzela za mogućnost da učitelj sam bira udžbenik kojim se želi služiti u nastavi, rekavši da se odabir ne smije prepustiti nastavničkim vijećima. Sadašnja teza da je udžbenika previše nije točna, već treba poboljšati njihovu kvalitetu, ocijenila je Lugarić.
Državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa Želimir Janjić je rekao da su zakonske promjene potaknuli učitelji i roditelji nezadovoljni udžbenicima, njihovim brojem i cijenom. Istaknuo je da je udžbenika previše te da njihovu cijenu treba prilagoditi standardu hrvatskih građana, ali i da će Ministarstvo uzeti u obzir preporuke u redovitoj saborskoj proceduri.
U raspravi su zastupana stajališta da treba smanjiti broj udžbenika, ali i povećati samostalnost u njihovu odabiru, a bilo je govora i o uvođenju novih udžbenika koji bi se po zakonskom prijedlogu izrađivali za četverogodišnje razdoblje. Također se čulo da treba smanjiti broj radnih bilježnica jer "one ne poboljšavaju kreativnost učenika".