Stoga je od Vlade zatraženo da svoju odluku preinači poštujući odredbe Ustavnog zakona i zakone o izborima.
Zaključak prema kojem je za ostvarenje biračkog prava mjerodavan popis stanovništva Vlada je usvojila 22. srpnja ove godine. Kao razlog nepriznavanja popisa birača navedeno je da u njima nije uređena evidencija o prebivalištima.
SDSS-ovac Milorad Pupovac ustvrdio je da je Vlada donijela protuustavnu odluku, između ostalog i jer je neusklađenost prebivališta pred izbore utvrdila samo za jednu skupinu građana i to nacionalne manjine.
"Nema drugog rješenja nego da Savjet upozori Vladu da je odluka protuustavna i da zatraži da ju povuče", ustvrdio je Pupovac, dodajući da se rijetko susreće takva samovolja u tumačenju zakona.
Neprihvatljivim je ocijenio što je odluka o nevaljalosti popisa birača donesena prije nego što je završen cijeli izborni ciklus.
Pupovac je ustvrdio da bi za Vladinu odluku pred Ustavnim sudom trebalo pokrenuti i postupak za ocjenu ustavnosti.
No, za razliku od predhodnih, njegov prijedlog o ocijeni ustavnosti nije istaknut u završnom zaključku Savjeta.
Predsjednik Savjeta Aleksandar Tolnauer, objasnio je kako tužbu Ustavnom sudu zasebno može podnijeti svako Vijeće nacionalnih manjina, kao i svaki pojedinac.
Savjet je danas zaključio da će za sljedeću godinu tražiti 27 milijuna kuna što je deset posto više nego ove godine. Riječ je o novcu koji se u proračunu osigurava za nevladine udruge i ustanove nacionalnih manjina.