EP rukomet - Hrvatska europski prvak

ISTANBUL, 25. rujna 2005. (Hina) - Hrvatski gluhi rukometaši osvojilisu naslov europskih prvaka nakon što su u susretu posljednjeg kola uIstanbulu svladali Njemačku sa 37:28 (21:10). Pred 500 gledatelja udvorani Ahmet Coemert sudili su Turčin Ochat i Videnov iz Bugarske.
ISTANBUL, 25. rujna 2005. (Hina) - Hrvatski gluhi rukometaši osvojili su naslov europskih prvaka nakon što su u susretu posljednjeg kola u Istanbulu svladali Njemačku sa 37:28 (21:10). Pred 500 gledatelja u dvorani Ahmet Coemert sudili su Turčin Ochat i Videnov iz Bugarske.

HRVATSKA: Šagovac, Havić, Bašić 7 (2), Pajić 2, Mažuran 4, M. Lušić 1, O. Lušić 6 (2), Lončarić 4, Barešić 2, Naumovski 4, Švec, Gramnjak, Jusić 2, Jukić 5.

NJEMAČKA: Schimanski, Cabtluss, Langreb, Jung, Kinnbach 14 (3), Herzer 3, Sattler, Hansen 2, Blatz, Dolp 2, Zoller 1, Moller 2, Mueller 4.

Sedmerci: Hrvatska 5 (4), Njemačka 6 (4)

Isključenja: Hrvatska 16 minuta, Njemačka 10

Crveni karton: Jukić (39).

Hrvatski gluhi rukometaši su osvojili naslov europskih prvaka svladavši u Istanbulu Njemačku sa 37:28, te olimpijskom zlatu osvojenom ove godine u Australiji pridodali i naslov najboljeg u Europi.

Hrvatskoj je protiv Nijemaca trebala pobjeda za naslov, a izbornik Vojo Bjegović sjajno je detektirao sve mane Nijemaca, postavivši takvu taktiku da je već u prvom dijelu (21:10) utakmica praktički bila riješena. "Tihi Pakleni" su odigrali skoro savršenih 30 minuta, čvrsto u obrani, a dovoljno brzo i maštovito u napadu, pa su lako nalazili pukotine u protivničkoj "6-0" obrani. Njemačka krila bila su posve neutralizirana u prvom dijelu, a kada bi se Nijemci ipak probili čekala ih je "Karlovačka hobotnica" i najbolji gluhi vratar svijeta Dean Šagovac, koji je susret završio sa sjajnim učinkom od čak 26 obrana.

U ovoj utakmici "proradili" su strijelci Mario Bašić (7) i Pero Jukić (5), odličan je bio organizator igre Angel Naumovski, razigrana krila Davor Mažuran i najmlađi igrač prvenstva 16-godišnji Oliver Lušić, obranom je besprijekorno zapovijedao Damir Lončarić, a najstariji hrvatski igrač, 45-godišnji kapetan Marijo Lušić dao je, kao i uvijek, sve od sebe. Oni su u prvom dijelu, od 10. minute kada je rezultat bio 4:3, praktički "samljeli" protivnika ubitačnim ritmom u obrani i napadu. U drugom dijelu došlo je do manjeg opuštanja, razlika je u 55. minuti bila samo šest zgoditaka (31:25), no i pričuvna postava je u završnici bila dovoljna za uvjerljivu pobjedu.

Hrvatski gluhi rukometaši, za razliku od svih ostalih, imaju i prednost jer na klupi imaju kvalitetne igrače, pa su se protiv Nijemaca iskazali igrač prvoligaša Varteksa Ivan Pajić, kome je zamalo izmakla nagrada za prvoga strijelca, te Sabahudin Jusić, Boris Gramnjak, Darko Švec i Davor Barešić, kao i drugi vratar Edin Havić.

"Jako sam zadovoljan kako su momci odigrali u prvom poluvremenu, kada su ispunili skoro sve zadaće. Još jednom smo potvrdili da nam u svijetu nitko nije ravan, po igri i po ponašanju, tako da svi priznaju da uče od nas", kazao je izbornik Bjegović, koji je zajedno sa tehničkim direktorom Marijanom Knežićem disciplinom i strpljivim radom odgojio generaciju koja će dugo vladati svjetskim rukometom za gluhe osobe.

Hrvatski gluhi rukometaši dvaput su proglašavani za najbolju momčad Hrvatske, dvostruki su olimpijski pobjednici (Rim 2001, Melbourne 2005), europski prvaci iz Rumunjske 2000., te europski doprvaci iz Reykjavika 1997. Hrvatska će, najvjerovatnije u proljeće 2007., biti domaćinom i prvoga Svjetskoga prvenstva.

Povratak europskih prvaka u Zagreb je u utorak, 28. rujna oko 15 sati.