Glavni direktor te organizacije Mohamed El Baradei zauzeo se za pregovore s Teheranom, istaknuvši da dijalog s Iranom treba imati prednost nad prijavljivanjem te zemlje Vijeću sigurnosti UN-a čime su SAD i europske zemlje prijetile.
Međutim, Europska trojka - Njemačka, Francuska i Velika Britanija - te Amerikanci nemaju suglasnost svih 35 članica, među kojima su Kina i Rusija, da se traži sazivanje Vijeća sigurnosti a kasnije i moguće trgovačke sankcije.
Europljani će "izgraditi međunarodni konsenzus kako bi upozorili Irance" u vezi s njihovim nuklearnim programom te će to, ako bude potrebno, pokazati Vijeću sigurnosti, izjavio je u ponedjeljak francuski ministar vanjskih poslova.
Od Irana je El Baradei pak zatražio "više transparentnosti i mjere povjerenja", odnosno otvaranje potencijalno sumnjivih pogona nuklearnim inspektorima čime bi, istaknuo je Baradei, Teheran umirio međunarodnu zajednicu u vezi sa svojim nuklearnim programom.
El Baradei je također pozdravio "dobru vijest dana" a to je informacija prema kojoj Sjeverna Koreja namjerava odustati od atomskog oružja.
Direktor IAEA je zatražio da se inspektori UN-a, koje je komunistički sjevernokorejski režim protjerao 2003. godine, mogu vratiti što je prije moguće u Sjevernu Koreju kako bi utvrdili stanje lokaliteta.
Tijekom zasjedanja Vijeća guvernera IAEA pred zgradom su demonstrirali pristaše Demokratske stranke Kurdistan-Iran (DPK-I) i Nacionalnog vijeća otpora u Iranu (NCR) koji su zahtijevali da se "iranski nuklearni dosje" predoči Vijeću sigurnosti UN-a u New Yorku.
Noseći transparente poput "Ne dajte iranskom režimu mula nuklearno oružje", ili "Prekinite iransku igru mačke i miša s međunarodnom zajednicom", demonstranti su tražili rješenje krize oko iranskoga nuklearnog programa.