Ovo je četvrta godina održavanja Europskog tjedna mobilnosti, a cilj mu je promovirati načine prijevoza koji ne štete okolišu i potaknuti građane na korištenje alternativnog prijevoza umjesto privatnih automobila, priopćila je Europska komisija.
Alternativni modeli kretanja su biciklizam, javni prijevoz kao i uzimanje u automobil suputnika na zajedničkom pravcu i hodanje.
Europski tjedan mobilnosti počet će 16. rujna konferencijom na visokoj razini u londonskoj gradskoj vijećnici, a kao i proteklih godina, vrhunac tjedna u mnogim će gradovima biti "Dan bez automobila", 22. rujna.
U akciji sudjeluju gradovi i općine iz 25 zemalja članica Europske unije, zemalja EFTA-e, Hrvatske i Rumunjske, kao i iz Brazila, Kanade, Kolumbije, Japana, Tajvana i Venezuele.
Akcije, osim dana bez automobila, uključuju uvođenje novog ili poboljšanog sustava javnog prijevoza, pješačkih zona u središtima grada, biciklističkih staza.
Grad koji je najviše učinio za razvoj održivog prijevoza bit će nagrađen. Ovogodišnji kandidati su Kromeriz u Češkoj, Nantes u Francuskoj i Donostia-San Sebastian u Španjolskoj.
Europski tjedan kretanja pokrenut je 2002. u sklopu kampanje "U gradu, bez mog automobila!". Obilježeva se svake godine i pruža mogućnost gradovima za promociju održivih načina kretanja.
Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva uputilo je u 109 gradova u Hrvatskoj pozive za sudjelovanje u Europskom tjednu kretanja. U pozivu navode kako im je želja da se lokalne vlasti što šire uključe u kampanju podizanjem svijesti građana, posebice što je ovo godina provedbe Kyoto protokola.
U kampanju obilježavanja Europskog tjedna kretanja uključile su se i nevladine udruge, među kojima je i najveća ekološka udruga Zelena akcija.