U priopćenju Helsinškog komiteta, objavljenom u Sarajevu, ističe se kako uspostava zasebnih škola temeljenih na etničkim načelima u nekim mjestima u BiH od početka ove školske godine ukazuje na novi čin "opasnog projekta nacionalističkih programa vladajućih stranaka".
Općinske vlasti u Čapljini, Prozoru/Rami i Stocu, u kojima su na vlasti Hrvatska demokratska zajednica BiH (HDZ) i Stranka demokratske akcije (SDA), donijele su odluku o uspostavi novih osnovnih škola koje bi pohađala samo djeca jedne nacionalnosti.
U takvim mjestima do početka ove školske godine je postojao problem funkcioniranja tzv. dvije škole pod jednim krovom odnosno etnički odvojenih razreda.
Ocjenjujući takvu praksu opasnom i štetnom, misija OESS-a u BiH tražila je da se takva praksa ukine i da se unutar škola provede integracija uz poštivanje svih zajamčenih prava na njegovanje nacionalnog identiteta i kulture.
Umjesto toga vlasti u Čapljini, Stocu i Prozoru/Rami odlučile su potpuno fizički razdvojiti učenike hrvatske i bošnjačke nacionalnosti.
Helsinški komitet BiH podsjeća kako su takve odluke protivne zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH, usvojenom još 2003. godine, te da su u temeljnoj suprotnosti s međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima.
"Onemogućavanje djeci da upoznaju drugog i drugačijeg usmjereno je protiv suživota i tolerancije, hrani nepovjerenje i mržnju te utire put za neke buduće sukobe koji su nam poznati iz bliže prošlosti", ističe Helsinški komitet BiH te poziva vlasti i demokratsku javnost u zemlji da zaustave takvo necivilizacijsko ponašanje.
Glasnogovornika misije OESS-a Elmira Bayrasli izjavila je u utorak u Sarajevu kako je žalosno da se umjesto eliminacije štetne prakse postojanja dvije škole pod jednim krovom sada ide i korak dalje, a škole se uspostavljaju po etničkim načelima.