FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Japanci u nedjelju izlaze na parlamentarne izbore

ZAGREB/TOKIO, 10. rujna 2005. (Hina) - Privatizacija Japanske poštenameće se kao najbitnije pitanje vezano uz predstojeće japanskeparlamentarne izbore najavljene za nedjelju, no pobjednik će sesuočiti s ništa manje složenim problemima poput demografskog pada,fiskalne reforme ili odnosa s Kinom, ocjenjuju analitičari.
ZAGREB/TOKIO, 10. rujna 2005. (Hina) - Privatizacija Japanske pošte nameće se kao najbitnije pitanje vezano uz predstojeće japanske parlamentarne izbore najavljene za nedjelju, no pobjednik će se suočiti s ništa manje složenim problemima poput demografskog pada, fiskalne reforme ili odnosa s Kinom, ocjenjuju analitičari.

Prema najnovijim rezultatima istraživanja javnog mnijenja, Liberalno-demokratska stranka (LDP) japanskog premijera Junichira Koizumija trebala bi s lakoćom pobijediti.

Istraživanje konzervativnog lista Yomiuri Shimbun pokazuje da će za LDP glasovati 42 posto birača, što je 5 posto više nego je zabilježeno prošli tjedan, u odnosu na 20 posto za glavnu oporbenu Demokratsku stranku.

Prema rezultatima istraživanja ekonomskog lista Nihon Keizai Shimbun u nedjelju će za LDP glasovati čak 52 posto birača, dok će, prema Mainichi Shimbunu, LDP dobiti 41 posto glasova birača.

Demokrati, prema tim istraživanjima, ne bi trebali dobiti više od 32 odnosno 26 posto biračkih glasova.

Premijer Koizumi želi Japansku poštu, koja se smatra najvećom financijskom ustanovom na svijetu, do 2017. godine pretvoriti u potpuno privatiziranu ustanovu. Sve oporbene stranke se protive tom projektu. I dok LDP tvrdi da će tim potezom revitalizirati japansko gospodarstvo, protivnici smatraju da će dovesti do masovnog ukidanja radnih mjesta i urušavanju poštanskih usluga.

Što se demografije tiče, ona je u drastičnom padu. Prošle godine je prosjek djece po ženi fertilne dobi iznosio 1,3 pa je poticanje rađanja djece od velike važnosti za svaku buduću vladu.

Kao goruće pitanje u Japanu nameće se i potreba za fiskalnom reformom. Javni dug predstavlja 160% BDP-a, te se čini da je povećanje poreza na dodanu vrijednost, koji trenutno iznosi samo pet posto, neizbježno.

Vanjska politika je u izbornoj kampanji bila gotovo neprimjetna, osim jedne stvari - odnosa s Kinom. Kina je prvi trgovinski partner Japana, ali politički odnosi dviju zemalja nikada nisu bili gori od uspostave diplomatskih odnosa 1972. godine. Kriza se pothranjuje rivalstvom u geopolitičkim odnosima, utrkom za energetskim resursima i povjesnim razmiricama.

Koizumijeva stranka LDP je tijekom kampanje poseban naglasak stavila i na mijenjanje pacifističkog ustava iz 1947. godine kako bi se Japanu omogućilo da ima pravu vojnu silu sposobnu učinkovito obraniti zemlju u slučaju napada. Pristaše promjene ustava u prvi plan stavljaju sjevernokorejsku prijetnju jer Pjongjang raspolaže balističkim projektilima i radi na razvijanju nuklearnog programa.

Japan je poslao u Irak oko 600 svojih vojnika ali oni rade isključivo na poslovima obnove. To je prvi put od 1945. da je Japan uputio vojno osoblje na ratno poprište.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙