To je dio napora hrvatske vlade da riješi slučaj broda koji je, nakon jednogodišnje pravne bitke s indonezijskim vlastima zbog navodnog nelegalnog prijevoza robe, od utorka još i zaplijenjen, a njegovih je 25 članova posada zatočeno upadom indonezijske mornarice.
Na sastanku, kojemu su prisustvovali i odvjetnik broda te indonezijski predstavnik Lošinjske plovidbe, doneseni su zaključci o akcijama Komisije prema tijelima koja su u njezinoj nadležnosti, piše u priopćenju.
U tekstu se dodaje i da je Komisija izrazila žaljenje zbog slučaja uz nadu da će nastali problem biti riješen, među ostalim i uz njezin doprinos.
Veleposlanik Broz razgovarao je i s indonezijskim ministrom vanjskih poslova Hassanom Wirayudom o modalitetima za privremeno puštanje broda da isplovi, dodaje se u priopćenju MVPEI-ja
Također MVPEI ističe da se konzultacije među indonezijskim tijelima kao i s hrvatskim brodovlasnikom nastavljaju kao i suradnja veleposlanstva i indonezijskog MVP-a.
Nastupu hrvatskog veleposlanika pred parlamentarnom Komisijom prethodio je odlazak drugog čovjeka hrvatskog veleposlanstva u Surabayu gdje je u srijedu razgovarao s indonezijskim odvjetnikom Lošinjske plovidbe i s predstavnikom lučkog agenta iz Surabaye te posjetio posadu "Mirne" kako bi je izvijestio o tijeku akcije.