Znanstvenici ističu da golemi predjeli Sjeverne Amerike ne samo da bi mogli biti povoljna staništa za razmnožavanje ugroženih životinjskih vrsta iz Afrike i Azije, nego bi ti ekološki povijesni parkovi mogli postati i važna turistička odredišta.
"Afrika i dijelovi Azije jedina su mjesta na svijetu gdje je megafauna razmjerno netaknuta i nestanak brojnih životinjskih vrsta čini se neizbježnim", rekao je Josh Donlan, voditelj tima sa Sveučilišta Cornell u New Yorku.
Dodao je da su velike životinje živjele na svim kontinentima do izumiranja u kasnom pleistocenu koji je najviše pogodio Sjevernu Ameriku. Najveći sisavci u Sjedinjenim Državama trenutno su bizoni. Razdoblje pleistocena počelo je prije oko 1.65 milijuna godina i trajalo do prije 10.000 godina.
Uvođenje suvremenih potomaka nekadašnjih pleistocenskih "gubitnika" moglo bi potaknuti širi interes za zaštitu prirode, doprinijeti bioraznolikosti i ispraviti neke povjesne nepravde koje je čovjek nanio prirodi.
Znanstvenici u prvoj fazi predlažu ponovno naseljavanje američkih predjela azijskim magarcima i przewalski konjima, a u drugoj uvođenje u velike privatne parkove afričkih geparda, lavova te azijskih i afričkih slonova.