"Moguća uloga ovih virusa u reumatoidnom artritisu zahtijeva daljnja istraživanja", zaključio je znanstevni tim na čelu s dr. B. Fernandezom-Guitierrezom iz kliničke bolnice San Carlos u Madridu.
Po španjolskim znanstvenicima treba dalje pratiti promjene razine DNK tih virusa kod bolesnika s reumatoidnim artritisom te utvrditi da li promjena koncentracije virusne DNK korelira s epizodama pogoršanja bolesti.
Istraživači su pratili razinu virusa u mononuklearnim stanicama u perifernoj krvi i serumu dobijenom od 60 bolesnika s reumatoidnim artritisom te od 70 osoba koje su činile kontrolnu skupinu.
Analiza je pokazala da je DNK Ebstein-Barrova virusa otkrivena mnogo češće kod oboljelih od reumatoidnog artritisa nego u kontrolnoj skupini te je razina virusa u oboljelih od reumatoidnog artritisa bila viša. Slični rezultati dobijeni su i sa sojem herpesvirusa 6.
Znanstvenici već dugo sumnjaju da virusne infekcije imaju ulogu u razvoju reumatoidnog artritisa.
Po španjolskim znanstvenicima moguće je da oštećen stanični imunitet, pronađen kod oboljelih od reumatoidnog artritisa, otvara put povišenju razine tih virusa nego u kontrolnoj skupini. Također moguće je i da su bolesnici s reumatoidnim artritisom skloniji infekcijama ili reaktivaciji virusa.