U Ministarstvu kažu da u cijeloj priči ima dosta proturječnih informacija koje tek treba provjeriti na više adresa, no odbacuju tvrdnje da se prodaje cijeli otok.
Otok nikad u cijelosti ne može biti prodan, ističe glasnogovornica Ministarstva Marina Halužan i navodi da treba imati na umu odredbe o pomorskom dobru koje može obuhvaćati pojas širi od šest metara, ovisno o namjeni, naravi i funkcionalnosti otoka.
Hrvatske dnevne novine objavile su danas da Republička direkcija za imovinu Srbije prodaje otočić Jakljan u Elafitskom arhipelagu, odnosno nekretnine na njemu kojima se nekoć koristio dječji centar iz Srbije, a od 1995. Udruga Međunarodno kumstvo djetetu Herceg-Bosne iz Širokog Brijega. Ta se udruga odmaralištem služi na temelju desetgodišnjeg ugovora o zakupu s Hrvatskim fondom za privatizaciju (HFP), a ugovor istječe u ponedjeljak, 1. kolovoza, potvrdio je za Hinu glasnogovornik HFP-a Vedran Kukavica.
Ustvrdio je kako hrvatska država, neovisno o isteku ugovora, ostaje vlasnik te imovine te da se nitko, čak kad bi se i prodala, ne bi mogao upisati kao njezin vlasnik. Podsjeća da to potvrđuje dosadašnja sudska praksa u slučajevima kad se prodavala imovina u prijašnjem vlasništvu tvrtaka iz ostalih jugoslavenskih republika.
Kukavica navodi da je HFP, t.j. njegov Upravni odbor, još 2002. donio odluku da se imovina bivših jugoslavenskih tvrtaka ne smije ni prodavati ni nanovo iznajmljivati dok se ne promijene zakonski propisi koji to omogućuju. Fond od tada, ističe, nije prodao ni jednu nekretninu, nije produžio ni jedan ugovor o najmu te nije potpisao ni jedan novi ugovor o najmu takve imovine.
Ipak, po neslužbenim tumačenjima srbijanska strana, t.j. Republička direkcija za imovinu, natječaj za prodaju odmarališta na Jakljanu mogla bi temeljiti na ugovoru o sukcesiji iz 2001.