"Takva bezuvjetna potpora nije posebno impresionirala hrvatsku javnost u kojoj se Slovenija ne spominje kao prijateljska država. Politika prijašnje Ropove vlade koja je uključivala i Rupelove diplomatske prijetnje ostavila je Sloveniju bez prave vjerodostojnosti", navodi komentatorica.
Komunikacija je sada popravljena i premijeri Sanader i Janša su pomirljiviji, ali sve je ograničeno na promocijsku djelatnost vlada koje su svjesne koliko je važno izbjegavati nesporazume u vezi s granicom, ocjena je komentatorice "Dela".
"I jedna i druga vlada znale su da jedna drugu mogu šarmirati samo sporazumom o izbjegavanju incidenata. No, koliko je on vrijedan, to će se prvi put vidjeti nakon što idilu pokvari neki Joras ili Podobnik na slovenskoj, odnosno ribari na hrvatskoj strani", navodi Saša Vidmajer.
Što se tiče Rupelove europske politike i njegova predsjedavanja OESS-om, Vidmajer ocjenjuje da je slovenski ministar vanjskih poslova previše pod utjecajem američke politike. To se je, tvrdi ona, pokazalo i u naklonjenosti Hrvatskoj početkom godine, kad se je Ljubljana, tvrdi komentatorica, "u cijelosti uklopila u američke strateške preporuke konzervativnog centra za strateške studije u Washingtonu", te podržala početak pregovora EU-a i Hrvatske bez lociranja ili uhićenja generala Gotovine.