Pozivajući se na brojke Nacionalne banke Mađarske, taj list piše da se neto priljev izravnih stranih ulaganja u Mađarsku od 1995. drži stabilno na oko tri milijarde eura godišnje.
Mađarska je lani ponovno osvojila prvo mjesto među zemljama istočne i središnje Europe kada su u pitanju izravna strana ulaganja po stanovniku, pretekavši Češku, pokazuju preliminarni podaci za 2004.
Tijekom posljednjih mjeseci raste zabrinutost da Mađarska možda gubi prednost u odnosu na regionalne rivale - Slovačku, Češku i Poljsku, te balkanske zemlje Bugarsku i Rumunjsku nakon što su neke od njih uvele ujednačenu stopu poreza i druge poticaje radi podizanja konkurentnosti svojih gospodarstava i privlačenja novih stranih ulaganja.
U Mađarskoj je ukupna vrijednost izravnih stranih ulaganja uvećana s nešto manje od 10 milijardi eura u 1995. na 44 milijarde eura krajem 2004., a najveći su ulagači kompanije iz Njemačke, Nizozemske i Austrije.
Podaci pokazuju da reinvestirana dobit zauzima sve veći udio u ukupnim izravnim stranim ulaganjima. Ona sada čini više od 60 posto ukupne vrijednosti novih izravnih stranih ulaganja a taj se udio i dalje povećava. Jedan je razlog što su strane kompanije koje su ranije ulagale kapital došle u fazu da sada ostvaruju profite, a drugi je taj što razvoj postojećih poslovanja snažnije ističe u prvi plan potrebu za proširenjem kapaciteta nego onu za 'greenfield' ulaganjima.
Činjenica da strane kompanije ponovno ulažu u svoje lokalno poslovanje između 50 i 60 posto godišnje dobiti dodatno podupire stanovište da Mađarska ostaje stranim ulagačima jednako privlačnom kao i ranije.
U nadolazećim godinama, strukturalni i kohezijski fondovi EU dodatno će poticati priljev kapitala, prognozira mađarski poslovni dnevnik. Iako sredstva iz tih fondova, statistički gledano, ne ulaze u kategoriju izravnih stranih ulaganja, vjerojatno će udvostručiti godišnje inozemno financiranje dostupno za ulaganja u sedmodnevnom razdoblju novog EU proračuna od 2007.