FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Istanbulski prosvjedi bacili sjenu na Tursku

ANKARA, 8. ožujka 2005. (Hina) - Povjerenik Europske unije (EU) zaduženza njezino proširenje Olli Rehn osudio je u utorak sukobe prosvjednikai policije do kojih je došlo u starom dijelu Istanbula. Povod zaokupljanje bilo je obilježavanje Međunarodnog praznika žena - 8.ožujka, a stvarni razlog je prosvjed zbog približavanja Turske EU.
ANKARA, 8. ožujka 2005. (Hina) - Povjerenik Europske unije (EU) zadužen za njezino proširenje Olli Rehn osudio je u utorak sukobe prosvjednika i policije do kojih je došlo u starom dijelu Istanbula. Povod za okupljanje bilo je obilježavanje Međunarodnog praznika žena - 8. ožujka, a stvarni razlog je prosvjed zbog približavanja Turske EU.

Prosvjednici su naime izašli na ulice dan ranije, 7. ožujka, u vrijeme dok se u Turskoj još nalazilo visoko trojno izaslanstvo EU. Tom prilikom policija, kao i obično, nije bila "lake ruke", pa je više demonstranata moralo zatražiti liječničku pomoć.

Prema službenim izvorima, iza demonstracija, kojima je 8. ožujka samo povod, stajali su komunisti koji se protive ulasku Turske u EU. Takvi prosvjedi postali su gotovo redoviti prilikom svakog dolaska bruxellskih emisara i Tursku.

Europska trojka se u Ankari sastala s turskim premijerom Recepom Tayyipom Erdoganom i potpredsjednikom vlade i šefom diplomacije Abdullahom Gulom. Osim Rehna, Europljane su predstavljali britanski državni minister Denis MacShane i šef luksemburške diplomacije Jean Asselborn, čija zemlja predsjeda EU u čemu će je zamijeniti Velika Britanija u sljedećem šestomjesečnom mandatu.

To je bio prvi posjet europskog izaslanstva Turskoj nakon prošlogodišnje odluke EU summita da se s tom zemljom 3. listopada 2005. otvore pregovori o ulasku u punopravno članstvo.

Detalji razgovora, iza zatvorenih vrata, nisu dostupni javnosti. No, gotovo se pouzdano zna da nisu izostale europske kritike na račun poštivanja ljudskih prava u Turskoj.

Potpisani protokol o proširenju EU, po tumačenju službene Ankare, ne znaci automatski i predaju suvereniteta turskog dijela Cipra grčkoj vladi u Nikoziji. U toj vladi trenutačno nema ni jednog predstavnika samoproglašene Turske Republike Sjeverni Cipar.

Turska, koja je od 1996. članica Carinske unije EU, stavila je veto na ulazak međunarodno priznatog Cipra u taj savez. Tako se došlo u apsurdnu situaciju da je južni dio otoka ušao u punopravno članstvo EU, ali ne i njezinu Carinsku uniju.

Vlada premijera Erdogana je europskom izaslanstvu jasno stavila do znanja da će se protiviti ulasku grčkog dijela otoka u Carinsku uniju EU sve dok se Turskoj ne odredi točan datum ulaska u punopravno članstvo EU.

Rehn, koji je u utorak razgovarao s vodećim turskim poslovnim ljudima ocijenio je da su izgledi Turske za ulazak u punopravno članstvo EU realni. Dodao je da se do tog zadanog cilja moraju prijeći još mnoge prepreke, naročito u demokratskoj preobrazbi te velike euroazijske zemlje.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙