Taj je program međudržavno povjerenstvo razmatralo na svojoj posljednjoj sjednici u lipnju prošle godine i zaključilo da dva izaslanstva pribave suglasnost svojih nadležnih tijela za njihovo potvrđivanje.
Hrvatski je sabor 8. prosinca prošle godine dao prethodnu suglasnost za potvrđivanje programa razgradnje, a potvrditi bi ga na sutrašnjoj sjednici trebalo međudržavno povjerenstvo.
Program razgradnje izradio je zajednički tim dviju stručnih organizacija koje su odredile hrvatska i slovenska Vlada - APO d.o.o. iz Hrvatske i agencija ARAO iz Slovenije.
Program predviđa da osnova za prikupljanje sredstava u fondove razgradnje u Hrvatskoj i Sloveniji bude ukupni diskontirani trošak razgradnje i odlaganja koji je procijenjen na iznos od 350 milijuna eura. To je, pojednostavljeno, iznos koji po vrijednosti eura iz 2002. godine, ukamaćen i uz uračunatu inflaciju, jamči pokriće troškova za razgradnju elektrane i zbrinjavanje otpada.
Potrebna sredstva osigurala bi se uplatom 19 godišnjih rata od 28,5 milijuna eura sve do 2023. godine.
Hrvatska bi godišnje trebala izdvajati 14,25 milijuna eura u poseban fond, a taj će se fond osnovati posebnim zakonom koji će hrvatska Vlada uskoro predložiti Saboru.
Slovenija je već prije desetak godina osnovala svoj fond za razgradnju i u njemu je, prema posljednjim podatcima, već prikupljeno oko 115 milijuna eura.
Međudržavno povjerenstvo, koje vode dvojica resornih ministara gospodarstva, na sutrašnjoj bi sjednici trebalo razmotriti i operativno provođenje Međudržavnog ugovora o uređenju statusnih i drugih pravnih odnosa vezanih uz ulaganje, iskorištavanje i razgradnju NE Krško.