"Unatoč dosad učinjenom puna suradnja Hrvatske s Den Haagom znači da se mora učiniti i taj zadnji korak", rekao je Scheffer.
Mesić je istaknuo kako nije sporno da će odbjegli general biti uhićen ako je u Hrvatskoj, no ako nije, potrebna je suradnja drugih zemalja.
"Da je Gotovina u Paragvaju, jasno je da ga ne možemo izručiti. Ako dođemo do saznanja da se nalazi u Hrvatskoj, on će biti uhićen i izručen Den Haagu", istaknuo je predsjednik Mesić.
Po njegovim riječima, u Hrvatskoj su prije postojale snage u vlasti koje su štitile haške bjegunce, no sada ih nema.
Mesić je potvrdio da je u ponedjeljak zajedno s predsjednikom Sabora Vladimirom Šeksom i premijerom Ivom Sanaderom napisao pismo s dokazima o suradnji Hrvatske s Haškim sudom. "To pismo će biti sa stotinama dokaza što je Hrvatska učinila", rekao je predsjednik Mesić, dodavši da će ono biti poslano svim članicama Europske unije i NATO-a, te svim europskim institucijama.
Glavni tajnik NATO-a pohvalio je napredak Hrvatske u prilagodbi vojske NATO-ovim standardima. No, istaknuo je da tek treba ostvariti cilj izdvajanja za vojsku od dva posto BDP-a.
Zahvalio je Hrvatskoj na doprinosu NATO-ovoj misiji u Afganistanu, te istaknuo kako je dobrodošao doprinos i u drugim operacijama Sjevernoatlantskog saveza, pa i u obuci iračkih vojnika.
"Ako će Hrvatska biti u poziciji sudjelovati to će biti dobrodošlo. To ovisi o hrvatskoj Vladi", rekao je glavni tajnik NATO-a.
Predsjednik Mesić je prvog dana svog dvodnevnog posjeta Bruxellesu u utorak ručao s belgijskim kraljem Albertom II., a kasnije tijekom dana susrest će se s predsjednikom Europske komisije Joseom Manuelom Barrosom.