Poboljšanje te ponude je i razlog, dodaju iz Agencije, što je Vijeće Agencije nakon provedene analize suglasnost na tu ponudu T-HT-a dalo danas, odnosno prije isteka krajnjeg roka za to, 8. ožujka.
Razlog je i taj što se, napominju iz Agencije, drugim, novim operaterima u fiksnoj telefoniji, želi omogućiti što brži ulazak na telekomunikacijsko tržište i početak rada.
T-HT je svoju standardnu ponudu za međupovezivanje operatera, kako ističu iz Agencije, prvenstveno poboljšao u tzv. arhitekturi međusobnog povezivanja, a ostvareno je i poboljšanje cijena u više segmenata.
Pritom kao najvažnije iz Agencije ističu smanjenje T-HT-ovih cijena usluga tzv. terminiranja prometa i usluga polaznog prometa.
Tako su u lokalnom prometu cijene tih usluga smanjene za oko 20 posto, sa 9 lipa, na 7,2 lipe, dok su u regionalnom prometu cijene smanjene za oko 9,1 posto, s 11 lipa, na 10 lipa. U nacionalnom pak prometu te su cijene smanjene za 34,5 posto, odnosno sa 20 lipa, na 13,1 lipu.
Uz to, dodaju, smanjena je cijena korištenja 2 Mbit/s sustava za međusobno povezivanje, za 31 posto mjesečno.
Iz Agencije dodaju i da su te cijene samo jedan od segmenata ukupne cijene telefonskog razgovora.
Uz to, u dopisu poslanom danas iz Agencije, kojeg potpisuje predsjednik njenog Vijeća Gašper Gaćina stoji i da je Agencija izdala rješenje operaterima sa znatnijom tržišnom snagom (T-HT u fiksnoj te VIPnet i T-Mobile u mobilnoj) da u roku od tri mjeseca izvrše "strukturno odvajanje i zasebno obračunavanje troškova". Dodaju i da se od T-HT-a, u skladu s tim, očekuje da Vijeću Agencije dostavi novu standardnu ponudu međusobnog povezivanja.
Navodi se i da je Vijeće Agencije po službenoj dužnosti pokrenulo upravni postupak radi proglašenja operatera sa znatnijom tržišnom snagom na hrvatskom tržištu iznajmljenih telekomunikacijskih vodova. U skladu s tim će, kada se završi taj postupak, Agencija zatražiti od proglašenih operatera sa znatnijom tržišnom snagom da dostave i standardnu ponudu za iznajmljivanje telekomunikacijskih vodova.
(Hina) xtam yds