Twinning projekt unapređenja rada Državnog ureda za reviziju, koji je pokrenut u prosincu prošle godine i trajat će 30 mjeseci, osigurat će rad Ureda po standardima Europske unije. Projekt će osigurati, rečeno je, da Ured što učinkovitije nadzire upravljanje proračunskim sredstvima u skladu s najboljom europskom praksom i međunarodnim standardima te će poboljšati izvještavanja Hrvatskog sabora o načinu korištenja tih sredstava.
Projekt financira Europska komisija (EK) kao dio CADRS programa (Community Assistance for Reconstruction, Development and Stabilization - Pomoć Europske zajednice u obnovi, razvoju i stabilizaciji).
Provodi se kao twinnig projekt, što podrazumijeva prenošenje iskustava najbolje prakse srodne institucije zemlje članice na administraciju zemlje kandidata. U ovom slučaju, zemlja mentor je Ujedinjeno Kraljevstvo, a organizacija - uzor tamošnji Nacionalni ured za reviziju.
Kako je istaknuo Constantino Longares Barrio, šef Odjela za provedbu projekata Delegacije EK-a u Hrvatskoj, poboljšanje rada hrvatskog Državnog ureda za reviziju značajno je zbog usklađivanja toga područja sa važnim dijelom Zajedničkih pravnih stečevina Europske unije, odnosno Poglavljem 28 o financijskoj kontroli, kao i zbog povećavanja mogućnosti prihvata sredstava iz predpristupnih fondova EU-a.
Glavna državna revizorica Šima Krasić izrazila je nadu da će projekt pomoći Državnoj reviziji u ispunjavanju njezina osnovnog cilja, a to je učinkovito i ekonomično trošenje javnog novca.
Glavni revizor Nacionalnog ureda za reviziju Ujedinjenog Kraljevstva Sir John Bourn istaknuo je pak važnost neovisnosti Državnog ureda za reviziju od utjecaja lokalnih vlasti, središnje administracije i medija, ali i naglasio potrebu suradnje s tim stranama i svima drugima koji su uključeni u proces revizije. Takav pristup, po njegovu mišljenju, vodi razumijevanju i potpori rada revizije te ispravnom tumačenju njezinih nalaza i preporuka.
(Hina) xduk yds