Kramarić je rekao da narkomafija u Hrvatskoj, po procjenama, obrće oko 200 milijuna eura na godinu, a država je iz proračuna za ovu godinu izdvojila tek 12 milijuna kuna, što je, istaknuo je, nedostatno za uspješnu preventivu i ostale programe.
Ravnatelj osječkog Doma zdravlja dr. Rudika Gmajnić istaknuo je kao primjer dobre prevencije testiranje učenika na drogu u privatnoj osječkoj Gimnaziji u kojoj, nakon dvije godine primjene, danas nema droge. Izrazio je žaljenje što taj program nije šire prihvaćen.
Kramarić je rekao da je i u Osijeku droga sve raširenija među mladima i da je nužna suradnja svih koji se bave tom teškom pojavom, rekao je Kramarić.
"Osobno sam kao saborski zastupnik upozoravao da nije dobra podjela na tzv. lake i teške droge jer svi ovisnici počnu od lake pa prelaze ne heroin i ostale", rekao je i dodao kako se u Hrvatskom saboru o tome, na žalost, raspravlja samo kad se podnose godišnja izvješća.
Voditeljica županijskog Centra za prevenciju ovisnosti dr. Marija Kribl upozorila je na porast registriranih ovisnika, istaknuvši kako ih je u Osječko-baranjsko županiji 673, među kojima su 51 posto mladi u dobi od 16 do 20 godina.
Svi smo svjesni da broj registriranih ovisnika nije stvaran te da roditelji, prosvjetne službe, policija i pravosuđe moraju učiniti sve da se mladi sačuvaju od tog pakla, kazala je dr. Kribl.
Ravnatelj Doma zdravlja dr. Gmajnić posebno je naglasio kako nije dobro učenicima osnovnih i srednjih škola dovoditi bivše ovisnike koji im, kako je rekao, uz pjesme i gitare govore o svojim teškoćama. "To stvara krivu sliku jer mladi mogu povjerovati kako, i ako uđu u pakao droge, imaju izgleda. Najbolje je da nikoju drogu nikad i ne kušaju", istaknuo je Gmajnić.
(Hina) xvsik yjn