Povelju su u svibnju 2003. godine u Tirani, uz američkog državnog tajnika Colina Powella, potpisali ministri vanjskih poslova triju preostalih članica NATO-ovog Akcijskog plana za članstvo (MAP), tadašnji hrvatski ministar Tonino Picula, albanska ministrica Ilinka Mitreva i albanski ministar Ilir Meta.
Jadranska povelja je dogovoreno partnerstvo triju zemalja o što bržoj provedbi reformi i usvajanju standarda nužnih za pristup europskim i transatlantskim integracijama, posebice NATO-u. Powellovim potpisom je formalizirana potpora SAD-a Hrvatskoj, Makedoniji i Albaniji na njihovom putu u NATO.
Povelja predviđa suradnju triju država na jačanju demokracije i ljudskih prava, provedbi gospodarskih reformi, regionalnoj sigurnosti i suradnji na započetim reformama oružanih snaga.
Sastanak ministara obrane u Zagrebu dio je redovitog dijaloga a posljednji sastanak je održan u studenom na Brijunima. Taj je skup rezultirao potpisivanjem izjave u kojoj potpisnici Povelje izražavaju spremnost za jače sudjelovanje u misijama, zadaćama i operacijama NATO-a, poput ISAF-a u Afganistanu ili misije obuke iračkih vojnika.
"Kroz razvoj suradnje, nastavit ćemo stavljati naglasak na inicijative i projekte koji jačaju Akcijske planove za članstvo te stvarati uvjete kroz sudjelovanje u misijama, zadaćama i operacijama NATO-a, kao što su ISAF u Afganistanu i NATO-va misija obuke u Iraku", rečeno je u zajedničkoj izjavi trećeg susreta komisija za provedbu Povelje.
Ministarstvo obrane je priopćilo da je prošlogodišnji plan suradnje u potpunosti realiziran, dok Plan suradnje za ovu godinu ima 21 aktivnost.